Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Okolím Poděbrad
Výlet Okolí Prahy - NymburskoOkolím Poděbrad
Pěší výlet 16,15 km
Doba výletu 4:00 hod
Proč podniknout tento výlet?
Lázeňské město Poděbrady ležící v Polabské nížině uprostřed přívětivé přírody na obou březích Labe. Hned u východu z vlakového nádraží začíná lázeňský park s kolonádou plnou spousty minerálních pramenů. Nezapomeňte si tedy s sebou na tento výlet přibalit hrnek nebo kelímek k jejich ochutnání.
Výjimečnou a nezapomenutelnou pro vás tato trasa může být díky tomu, že pro zdolání její druhé poloviny je nutné využít převozu převozníka u vsi Oseček. Než na trasu vyrazíte ujistěte se kdy převozník převáží (http://www.privoz-osecek.wbs.cz/).

Popis trasy výletu:
Poděbrady jsou dnes známy především jako lázeňské město. Svého velkého rozmachu dosáhlo ve druhé polovině 13. století, kdy město získal český král Přemysl Otakar II. a za vlády Jiřího z Poděbrad bylo město povýšeno a obdrželo čestná práva a městský znak.
Hned u vlakového nádraží na jeho pravém okraji můžete ochutnat čerstvě natočený pramen minerální vody Poděbradky.
V těsném sousedství Jiřího náměstí stojí původně gotický poděbradský zámek, který byl několikrát monumentálně přestavěn až do dnešní barokní podoby. Ze zámku je pro turisty zpřístupněna pouze středověká kaple a tzv. rodná síň krále Jiřího. Určitě, ale zavítejte do sklepních prostor, kde můžete obdivovat nejrůznější vykopávky, jako kamenné dělové koule a zbytky starých lodí.

Poté už se vydejte na trasu. Najděte červenou značku, která vás po silnici povede k Polabskému muzeu. Pokud se rozhodnete pro jeho prohlídku čeká vás expozice přírody, archeologie a středověku Poděbradska a Poděbradské lázeňství. Součástí muzea je i památkově chráněný středověký špitál z r. 1444 zvaný Kunhuta a bývalý klášter z konce 19. století.
Červená značka vás dále povede k soutoku Labe s Cidlinou. Soutok není nijak zajímavý, za to na jeho protějším břehu řeky Cidliny začíná Národní přírodní rezervace Libický luh se souvislým komplexem luhu se sítí starých ramen a tůní včetně pestré fauny a flóry.
Pokračujte k rozcestí Na Hnusníku od kterého vás červená dovede k rozcestí Stáj. Odtud půjdete necelý kilometr po neznačené cestě až k přívozu Oseček. Zde se nechte převézt na druhou stranu Labe.
Na druhé straně Labe se vydejte mírným stoupáním po modré značce. Minete rozcestí U Pěti Dubů, Kloucký kout kde se stále držíte modré značky až zpátky do výchozího bodu, města Poděbrady.

Pověsti k tomuto výletu:
 • TAJEMSTVÍ - Okolím Poděbrad
  Okolí poděbradského zámku, který se pyšní nad protékající řekou Labem, je opředeno mnoha pověstmi. Některá z nich vypráví o loupežníkovi, který po smr... [celá pověst]
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Poděbrady → Libice nad Cidlinou → Oseček přívoz → U Pěti dubů → Klucký kout → Poděbrady

Zpestření na trase:
Svezte se vyhlídkovým vláčkem
Skvělým zážitkem pro vás může být okružní jízda vyhlídkovým vláčkem, který jede v okrajové části Poděbrad podél řeky Labe.
Pro jízdní řád a další informace klikněte na http://www.vyhlidkovyvlacek-podebrady.cz/

Výletní lodí na vyhlídkovou plavbu
Pohodu na palubě výletní lodi Král Jiří si můžete užít během plavby z Poděbrad k soutoku Labe a Cidliny nebo na Nymburk a zpět.
Loď Král Jiří kotví v přístavišti na Zámeckém nábřeží.
Více informací najdete http://www.kraljiri.cz/

Přírodního koupaliště Jezero
Areál přírodního koupaliště Poděbrady se třemi písečnými plážemi a upravovanou travnatou plochu nabízí návštěvníkům kabinky na převlékání, sprchy se studenou i teplou vodou, WC s možností mytí rukou, pítko s pitnou vodou, stánky s občerstven, pro děti skluzavky a prolézačky, půjčování šlapadel, lodiček nebo třeba zorbing.

Pokladnici najdeš v:

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K083 - U přívozu v Osečku
  GPS formát 1: 50,104° N, 15,17243° E
  GPS formát 2: 50° 6,24' N, 15° 10,346' E
  GPS formát 3: 50° 6' 14.4" N, 15° 10' 20.76" E
  bližší popis
 • K084 - Památný strom u soutoku Labe s Cidlinou
  Problematická keška, možná ztracena. 3x nenalezena.

  GPS formát 1: 50,11667° N, 15,15° E
  GPS formát 2: 50° 7' N, 15° 9' E
  GPS formát 3: 50° 7' 0" N, 15° 9' 0" E
  bližší popis
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42