Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Proč podniknout tento výlet?
V kopcovité podkrkonošské krajině na severním svahu obce Bozkov leží Bozkovské dolomitové jeskyně. Jediné zpřístupněné dolomitové jeskyně v České republice spojíte s procházkou podél řeky Jizery, Kamenice a údolím potoka Vošmenda.

Popis trasy výletu:
V Železném Brodě, který je výchozím bodem této trasy můžete ve městě navštívit muzeum s expozicí národopisné sbírky a uměleckého skla. Expozice skla je orientována na vývoj železnobrodského sklářství. Národopisná expozice je umístěna v největší železnobrodské roubené stavbě z roku 1807 zvané Běliště. Každá z devíti světnic je zaměřena na určitou oblast historie Železného Brodu a nejbližšího okolí.
Trasa začíná na náměstí v Železném Brodě odkud se vydejte východně po červené značce po silnici sledující řeku Jizeru. Půjdete po Riegrově cestě, které se budete držet až do krásného místa při soutoku Kamenice a Jizery, Podspálova.
Postupujte podél koryta řeky, zprava míjíte přítok potoka Vošmenda a po 1,5 km křížíte zelenou značku. Z tohoto místa půjdete po vrstevnici na další rozcestí, od kterého se vydejte po modré značce vpravo k Bozkovu.
Trasa se mírně stáčí vpravo a před Bozkovem narazíte na krátkou odbočku k Bozkovským jeskyním. Návštěvní okruh je asi 450 m dlouhý. Během prohlídky navštívíte takzvanou Starou i Novou jeskyni, v celých jeskyních můžete vidět nebývale bohatou výzdobu tvořenou unikátními křemencovými římsami a lištami. V dutinách najdete místy až excentrické krápníky. Atraktivním zpestřením okruhu jsou podzemní jezírka s průzračnou modrozelenou vodou. Velkolepou podívanou pak nabízí největším podzemní jezero v Čechách, Jezerní dóm.
Poté co si prohlédnete jeskyně, pokračujte po modré značce do obce Bozkov. Dominantou obce je raně barokní kostel Navštívení Panny Marie, z jehož 49 m vysoké věže je nádherný výhled do širokého okolí. Jde o poutní místo z jehož krásné výzdoby a cenného zařízení můžete vidět např. sochu Panny Marie, která byla za doby třicetitelé války ukryta na zámku Hrubý Rohozec.
Projdete obcí, po žluté značce sejdete ze silnice a poté sestoupíte do Dolního Bouzova. Zde na rozcestí odbočíte vpravo a podél potoka Vošmenda se držte zelené značky. Značka vás dovede ke známé křižovatce od které se vydejte vlevo po červené značce až do Železného Brodu.
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Železný Brod → Podspálov → Bozkovské jeskyně → Bozkov → Dolní Bozkov → Podspálov → Železný Brod

Pokladnici najdeš v:

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K073 - U vyhlídky na Jizeru
  GPS formát 1: 50,63393° N, 15,29612° E
  GPS formát 2: 50° 38,036' N, 15° 17,767' E
  GPS formát 3: 50° 38' 2.16" N, 15° 17' 46.02" E
  bližší popis
 • K185 - U velkého smrku
  GPS formát 1: 50,65° N, 15,33333° E
  GPS formát 2: 50° 39' N, 15° 20' E
  GPS formát 3: 50° 38' 60" N, 15° 20' 0" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Božkovské jeskyně
Božkovské jeskyně 2
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42