Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Proč podniknout tento výlet?
V jihozápadní části CKO Český kras uvnitř návrší zvaného Zlatý kůň se nacházejí Koněpruské jeskyně. Koněpruské jeskyně jsou nejdelším jeskynním systémem v Čechách. Krajina kolem jeskyně nabízí mnoho krásných výhledů na široké okolí.

Popis trasy výletu:
Z vlakové zastávky Srbsko se na trasu vydáte po žluté značce, která vás nejprve povede po pravém břehu Berounky a poté vpravo do údolí malého potoka.
Dojdete až do národní přírodní rezervace Koda jež leží na vápencovém podloží. Součástí rezervace Koda je Císařská rokle, kde vyvěrá menší pramen a vytváří travertinová jezírka.
U obce Koda, na jejímž kraji kam dojdete po žluté značce vyvěrá další velmi silný pramen, je vystavěna kaplička se studánkou (v současnosti nepřístupná). Navštívit můžete také volně přístupnou Kodskou jeskyni, kterou naleznete když odbočíte od rozcestníku vlevo po modré turistické značce.
Až si jeskyni prohlédnete, vraťte se na rozcestní a pokračujte po žluté značce lesem k silnici, kde se dejte vpravo k vesnici Tobolka.
V Tobolce změňte žlutou značku za zelenou až k rozcestí, kde se opět vydáte po žluté otevřenou krajinou k silnici. Ta vás dovede k parkovišti a ke vchodu do Koněpruských jeskyň.
Koněpruské jeskyně nabízí návštěvníkům přibližně hodinovou prohlídku dvou jeskynních pater. Přes několik dómů s krápníkovou výzdobou zakončíte prohlídku ve svrchním patře kde byla v 15. století za vlády Jiřího z Poděbrad tajná penězokazecká dílna nazývaná mincovnou. Nemělo by vám uniknout ani nejbližší okolí jeskyní. Samotné návrší Zlatého koně nad jeskyněmi nabízí široký rozhled po západní části Českého krasu.
Po prohlídce jeskyně se vraťte zpět po žluté značce do Tobolky od níž pokračujte po zelené. Cesta vede kolem Tobolského vrchu, lesnatým terénem rezervace Koda k obci Tetín.
V obci Tetín si můžete prohlédnout románský kostel sv. Jana Nepomuckého, v barokním slohu kostel sv. Ludmily a románskou stavbu kostela sv. Kateřiny. Bohatou historii obce si můžete prohlédnout v místním muzeu.
Z centra Tetína pokračujte po modré značce severozápadně až k odbočce na vrch Damil. Podle nálezů se předpokládá, že zde dříve byl opevněný post a pravděpodobně i hradiště.
Po návratu na rozcestí se držte modré značky, jež vede nejprve po silnici a poté cestou až na kraj Berouna. Tady se připojí také zelená značka po které dojdete k vlakové zastávce.
Pokud si chcete výletní cestu prodloužit pokračujte po zelené značce do centra Berouna. Z velmi zachovalého městského opevnění z 1. poloviny 14. století se těší zájmu turistů Pražská a Plzeňská brána, zbytky hradeb, hradebního příkopu a bašt. Dominantou královského města Beroun je pseudorenesanční budova radnice na Husově náměstí. Vzácný barokní oltář si můžete zase prohlédnout v kostele sv. Jakuba Většího.
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Srbsko → Koda →Tobolka → Koněpruské jeskyně → Tobolka → Tetín → Damil → Beroun

Zpestření na trase:
Lesopark Městská hora a městské mědvědárium Beroun - s naučnou stezkou: Dominantní hora ve středu Berouna, asi 10 minut pěšky z Husova náměstí.
Vyhledávaným místem berounských obyvatel i turistů je přímo uprostřed města lesopark Městská hora. V klidném prostředí lesoparku byla vybudována dětská hřiště pro malé i velké děti a medvědárium i opravena rozhledna z roku 1936. U medvědária najdete srubový stánek s občerstvením. Součástí lesoparku je školní naučná přírodopisná stezka v délce 1,5 km.

Československé opevnění Beroun - pevnostní muzeum z let 1936 - 1938. V těsné bízkosti prvních berounských domů.
Pro rok 2011 otevřeno: 28.5., 25.6., 30.7., 27.8., vždy 10:00 - 18:00, 24.9. 10:30 - 17:00, 28.10.2011 10:00 - 16:00 http://www.csopevneni.xf.cz/

Pokladnici najdeš v:

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K017 - Pod Vinnou
  GPS formát 1: 49,91733° N, 14,09369° E
  GPS formát 2: 49° 55,04' N, 14° 5,622' E
  GPS formát 3: 49° 55' 2.376" N, 14° 5' 37.294" E
  bližší popis
 • K018 - Kodské polesí
  GPS formát 1: 49,94299° N, 14,10221° E
  GPS formát 2: 49° 56,579' N, 14° 6,133' E
  GPS formát 3: 49° 56' 34.751" N, 14° 6' 7.961" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Koněpruské jeskyně 1
Koněpruské jeskyně 2
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42