Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Proč podniknout tento výlet?
Malebná středočeská obec ležící v úrodném Polabí mezi Čelákovicemi a Českým Brodem, to je Přerov nad Labem. Krajina v jeho okolí láká k procházkám podél Labe a kromě prohlídky skanzenu se můžete seznámit i se zajímavými historickými památkami. Trasu zvládnete i na kole.

Popis trasy výletu:
V Čelákovicích kde začíná naše výletní trasa se nachází Čelákovická tvrz. Jedna z nejlépe zachovaných tvrzí ve středních Čechách dnes slouží jako městské muzeum. Přístupné části objektu Tvrze jsou veřejnosti prezentovány přírodovědnou, archeologickou a historickou expozicí. V sousedství tvrze je pěkný románský kostel Nanebevzetí Panny Marie, za zhlédnutí stojí také zachovalá novobarokní radnice z roku 1911.
Od vlakové zastávky v Čelákovicích se vydáte po zelené značce, která severovýchodním směrem sleduje trať až na konec města. Dojdete k železničnímu mostu přes Labe, před řekou zelená značka zahýbá vpravo, vy pokračujte rovně k železničními mostu. Jdete proti proudu řeky, minete obec Sedlčánky za kterou přejdete potok Výmola a asi po kilometru od mostu zahnete po zelené vpravo.
Po polní cestě míříte k lesu Netušil, kterým jdete asi kilometr. Projdete lužní les a po jeho opuštění se před námi objeví Přerov nad Labem.
Přerov nad Labem vznikl v roce 1903 sloučením samostatných obcí Starý a Nový Přerov. Přímo na náměstí, kousek od kostela sv. Vojtěcha můžete objevit zámeček, který vznikl přestavbou původní vodní tvrze, později upraven na renesanční zámek. Z něho se do současnosti zachovalo jižní a východní křídlo a dvoukřídlá věž v jihovýchodním rohu nádvoří. Věž je zdobena bohatou renesanční sgrafitovou figurální a rustikovou výzdobou. Zámek je sice veřejnosti nepřístupný, ale za návštěvu stojí zajímavě upravený skanzen. Skanzen vznikl z iniciativy majitele přerovského panství arcivévody Ludvíka Salvátora Toskánského. Upravením stavby z počátku 18. století, bývalé panské kovárny a rychty, na ”staročeskou chalupu“ vznikl skanzen, který nechal vybavit národopisnými předměty, pocházejícími z obce a okolí. Další historii skanzenu převzalo Polabské muzeum v Poděbradech, které zde obnovilo národopisnou expozii a začalo budouvat tzv. "polabský skanzen". V současné době je v muzeu celkem 32 objektů, z toho 7 chalup, 6 špýcharů a 2 stodoly. V interiérech si můžete prohlédnout expozice dokumentující venkovský život v minulém století. Přerov nabízí také možnost navštívit muzeum historických motocyklů a bicyklů. Vystaveno je zde více než 70 jízdních kol a 60 motocyklů s řadou unikátů, např. ucelenou sbírku předválečných motocyklů zn. ČZ.
Až si v Přerově vše prohlédnete, pokračujte z rozcestí na náměstí u skanzenu zpět po žluté značce Značka směřuje východním směrem k vrcholu Přerovské hůry. Na jejím vrcholu můžete vidět zbytky starého keltského a slovanského hradiště. Jižní svah hory je jedinečnou botanickou lokalitou, kde se nacházejí vzácná luční společenstva rostlin. Severní svah je naopak porostlý dubo-buko-habrovým lesem. Z vrcholu je krásný výhled na Přerov i celé okolí.
Z vrcholu se vraťte stejnou cestou zpět do Přerova a pokračujte odtud po zelené značce severovýchodně po silnici. Kousek od severozápadního úpatí hůry uhnete po značce vlevo, půjdete po malé silnici až překročíte mostek Týnického potoka. Mostek přejdete ještě jednou asi po kilometru a po chvilce dojdete k břehu Labe podél, kterého se značka stáčí vpravo. O kousek dál minete osadu V Chaloupkách, za kterou se po značce na chvíli vzdálíte od řeky, ale vzápětí se k ní zase vrátíte. Po chvíli zelenou značku u silnice opustíte a dáte se vlevo. Za mostem se k vám připojí červená značka, pokračujte společně s ní necelý kilometr k jednomu z labských pramenů, za níž svou místní částí začíná město Lysá nad Labem.
Lyská panství měli během historie v držení různí majitelé, mezi nimiž nechyběla přemyslovská knížata, české královny a různé šlechtické rody. Dominantou města je barokní zámek a v jeho sousedství augustiánský klášter. Zámek dnes slouží jako domov důchodců, avšak zámecký park je zpřístupněn se svými památkami veřejnosti. V Lysé můžete navštívit muzeum Bedřicha Hrozného s orientalistickými sbírkami. Další zajímavostí je dostihové závodiště, kde nejznámější dostih je pořádán každoročně 1. května.
Železniční stanici ze které se můžete vráti zpět, najdete jižně od centra Lysé.
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Čelákovice → Sedlčánky → Přerov nad Labem → Přerovská hůra → V Chaloupkách → Litol → Lysá nad Labem

Zpestření na trase:
V Přerově nad Labem můžete navštívit soukromé muzeum historických bicyklů a motorek Muzeum Moto Velo.
Muzeum vystavuje více než 60 jízdních kol a 50 motocyklů z let 1885 - 1965 s řadou unikátů. Vidět zde můžete např. ucelenou sbírku předválečných motocyklů značky ČZ, jízdní kolo Slavia No.001 a též řadu dobových doplňků jako zvonky, výrobní štítky, zámky, světla, pumpičky, duše, sedla, brýle, plakáty a fotografie apod.
Více informací naleznete http://www.motovelo.ic.cz/

Pokladnici najdeš v:

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K026 - Převorská hůra
  GPS formát 1: 50,16336° N, 14,83506° E
  GPS formát 2: 50° 9,802' N, 14° 50,103' E
  GPS formát 3: 50° 9' 48.1" N, 14° 50' 6.2" E
  bližší popis
 • K115 - Les Netušil
  GPS formát 1: 50,16853° N, 14,80944° E
  GPS formát 2: 50° 10,112' N, 14° 48,567' E
  GPS formát 3: 50° 10' 6.7" N, 14° 48' 34" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Přerov nad Labem
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42