Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Do Svatého Jana pod Skalou
Výlet Karlštejnsko - KřivoklátskoDo Svatého Jana pod Skalou
Pěší výlet 11,20 km
Doba výletu 3:30 hod
Proč podniknout tento výlet?
Příroda v údolí potoka Loděnice je velice rozmanitá. Jde o jedno z nejkrásnějších míst Českého krasu porostlé rozsáhlými loukami s množstvím údolí a potoků, ideální pro strávení hezkého výletu.

Popis trasy výletu:
Výchozím bodem trasy je obec Srbsko, vlaková stanice odkud se vydáte po žluté značce, přes most do centra obce.
Pokračujete po žluté do údolí Bubovického potoka kde začíná přírodní rezervace Karlštejn s množstvím údolí a roklí. Hlavním důvodem ochrany je nejtypičtější a nejrozsáhlejší ukázka přírody Českého krasu, kde se nachází množství rozmanitých druhů rostlin, mechů, lišejníků apod. V rezervaci žije spousta vzácných druhů hmyzu, obojživelníků, ptactva a savců.
Z rezervace vystoupáte k rozcestí u Kubrychtovy boudy, kde pokračujete po červené proti proudu potoka až narazíte na Bubovické vodopády. Asi kilometr za Kubrychtovými boudami odbočuje červená značka vlevo a vy obloukem obejdete vrchol Doutnáče.
Poté přejdete silnici, projdete údolím a vystoupáte na hřeben Vysoká stráň za kterým klesáte až do obce Svatý Jan pod Skalou.
V obci si můžete prohlédnout kostel sv. Jana Křtitele, který je propojen se starým skalním kostelem – jeskyní sv. Ivana. Podle legendy se zde v jeskyni pod mohutnou skalní stěnou usadil koncem 9. století první křesťanský mnich - poustevník Ivan. Za kostelem zvenčí naleznete přístupný pramen sv. Ivana.
Zajímavý je také areál Benediktinského kláštera s bohatě zdobeným refektářem a prelaturou.
Až si vše prohlédnete vydejte se po červené, která vede na odbočku ke kříži, který je na vysoké skále nad údolím a odkud je krásný výhled do okolí.
Ze Svatého Jana pokračujete po modré značce, nejprve po silnici a poté na odbočce doleva vyjdete na vrchol Kozí hřbet.
Z Kozího hřbetu půjdete k mostu přes dálnici až k obci Vráž. Modrá vás dovede k vlakové stanici odkud se můžete vrátit do Srbska.
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Srbsko → Kubrychtova bouda → Svatý Jan pod Skalou → Vráž

Zpestření na trase:
Solvayovy lomy
Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu leží v místě bývalých lomů pod názvy Na Stydkých vodách nebo Na Parapleti, mezi obcemi Svatý Jan pod Skalou, Loděnice a Bubovice. Protože se skanzen nachází v Národní přírodní rezervaci Karlštejn, zanechte motorové vozidlo v těchto obcích a pokračujte pěšky nebo na kole po cestách označených symbolem hornických kladívek. Z Bubovic je přístup nejjednodušší, asi 20 minut pěší chůze. Více informací najdete na:
http://www.solvayovylomy.cz/

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K023 - Bubovické vodopády
  GPS formát 1: 49,94881° N, 14,15387° E
  GPS formát 2: 49° 56,928' N, 14° 9,232' E
  GPS formát 3: 49° 56' 55.706" N, 14° 9' 13.915" E
  bližší popis
 • K024 - Tlustý a tenký strom
  GPS formát 1: 49,97914° N, 14,13111° E
  GPS formát 2: 49° 58,748' N, 14° 7,867' E
  GPS formát 3: 49° 58' 44.899" N, 14° 7' 52.013" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Svatý Jan
Bubovické vodopády
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42