Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Proč podniknout tento výlet?
V překrásné oblasti Českého ráje ukryt v lesnatém údolí leží středověký hrad Kost. Na této okružní trase vás provedeme jeho malebným okolím, kterou můžete spojit v prohlídkou hradu.

Popis trasy výletu:
Na výletní trasu se vydejte od železniční stanice Sobotka po červené značce silnicí směrem k obci Osek.
Pokud se nejprve vydáte do centra Sobotky můžete zde vidět kostel Nanebevzetí Panny Marie. Jde o původní dřevěnou stavbu jež byla v 18. stol barokně přestavěna. Za zmínku stojí také dřevěná zvonice z 16 stol. jež je pozoruhodná svou vzpěradlovou konstrukcí (trám nesoucí zvon je vzepřený šikmo vzhůru ukloněnými trámovými vzpěrami). Otevřené zvonové patro je přístupné a umožňuje výhled do širokého okolí.
Kousek za Osekem na křižovatce zahněte vpravo a pokračujte po červené značce k osadě Střehom, která leží u potoka Klenice. Jděte dále po červené značce vpravo podél potoka lesem obklopující údolí. Ve Střehomi se zleva připojí modrá značka a cca po kilometru odbočuje do Veseckého Plakánku a Vesce. Vy pokračujte Střehomským Plakánkem.
Jde o vesměs lučinaté údolí s cennými mokřadními společenstvy, lemované po obou stranách pískovcovými skalami. Plakánek je vyhlášen přírodní rezervací. Jméno dostalo po rodině Plakánků, kteří zde v 17. stol. pálili dřevěné uhlí a od kouře měli uplakané oči.
Stále pokračujete podle rybníka a potoka až rozcestí v Podkosti. Držte se červené značky vlevo k odbočce na hrad Kost.
Původ gotického hradu se datuje od 13. století a stavba byla pravděpodobně započata Benešem z Wartenberka, který nechal postavit dlouhý sál a věž jako obrannou pevnost. Hrad na pískovcové skále při styku tří údolí – Plakánek, Prokopské údolí a údolí Černého rybníka měl několik majitelů a tudíž proto byl i několikrát přestavován. Dominantou stavby je pětipatrová obytná věž, zvaná Bílá, jež má základnu ve tvaru nepravidelného lichoběžníku, takže z jednoho místa můžete spatřit všechny čtyři rohy věže naráz. Při návštěvě hradu si můžete vybrat ze tří prohlídkových okruhů. I. okruh - Rod Kinských v Čechách je tvořen rodinnými portréty a obrazy jednoho z nejstarších šlechtických rodů, II.okruh - Středověká mučírna se zabývá se trestním právem v 16. až 18.století. Poslední III. okruh - Ztracená prohlídka, který funguje pouze v letních měsících, vás seznámí s historií hradu a prohlédnete si nádvoří a přízemí Vartemberského paláce. A ještě pověst, která se k hradu Kost vypravuje. Podle ní k hradu přitáhl i Žižka a začal ji dobývati. Dodnes ukazují tu Žižkův kamenný stůl a skálu, pod níž odpočíval. Kterýsi kameník, který tu lámal kámen, vytesal na ní hlavu s přílbicí a dle ní říká se tady „U Žižkovy hlavy“. Když nemohl Žižka hradu dobýti, zvolal prý rozhořčeně: „Kost patří psu!“ – a odtáhl od hradu dále.
Po prohlídce sestupte do obce Podkost a na rozcestí se vydejte po žluté značce. Po chvíli cesty uhnete ze silnice a půjdete vlevo na mírně stoupající lesní pěšinu. Po necelém kilometru odbočte po neznačené silnici vlevo až dojdete k Semtínské lípě, jež byla v roce 1999 zničena bleskem.
Pokračujte vlevo po neznačené silnici, která vede po okraji obce Vesec. V roce 1995 zde byla vyhlášena vesnická památková rezervace. Nalézt tady lze 18 převážně roubených chalup, které celek tvoří. Vesec je oblíbené místo filmařů, točila se zde například pohádka S čerty nejsou žerty nebo film Přijela k nám pouť.
Z Vesce pokračujte po silnici přes křižovatku zpět do Sobotky.

Pověsti k tomuto výletu:
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Sobotka → Osek → Střehom → Kost → Vesec u Sobotky → Sobotka

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K067 - U červeného kříže
  GPS formát 1: 50,47972° N, 15,12949° E
  GPS formát 2: 50° 28,783' N, 15° 7,77' E
  GPS formát 3: 50° 28' 46.979" N, 15° 7' 46.177" E
  bližší popis
 • K068 - Pod jabloní
  GPS formát 1: 50,49° N, 15,14457° E
  GPS formát 2: 50° 29,4' N, 15° 8,674' E
  GPS formát 3: 50° 29' 23.994" N, 15° 8' 40.466" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Hrad Kost
Hrad Kost 2
Hrad Kost 3
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42