Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Hradiště na Závisti
Výlet Okolí Prahy - SlapyHradiště na Závisti
Pěší výlet 7,95 km
Doba výletu 2:25 hod
Proč podniknout tento výlet?
Výletní trasa vede na Hradiště Závist. Jde o největší keltské město v Čechách, které je od roku 1989 Národní kulturní památkou. Oblast hradiště byla osídlena již od doby bronzové. Keltské oppidum bývalo významným obchodním, řemeslným a obranným střediskem keltů. Na této trase se seznámíte s dávnou historií a projdete se podél Vltavy, a přírodní rezervací.

Popis trasy výletu:
Výchozím bodem této trasy je město Zbraslav. Zbraslav je v historických pramenech zmíněna již v roce 1115. Již staří Keltové si toto místo vybrali k založení oppida na Závisti, které patří k největšímu v Evropě. V roce 1268 se podařilo Zbraslav získat Přemyslu Otakaru II., který zde vybudoval lovecký hrádek. Jeho syn Václav II. zde pak založil klášter a umístil v něm řád cisterciáků. V gotickém klášterním chrámu bylo umístěno pohřebiště přemyslovské dynastie. V 18. století byl klášter přestavěn, ale za josefínských reforem došlo k jeho zrušení. V prostorách kláštera vznikla rafinérie na třtinový cukr a chemická továrna. V roce 1910 koupil bývalý klášterní velkostatek průmyslník Cyril Bartoň z Dobenína, který jej přebudoval na obytný zámek. Jeho potomkům dodnes zámek patří. V prostorách konvetu sídlila do roku 2009 bohatá kolekce asijského umění různých oblastí. Město s řadou pozdně barokních domů bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Prohlédnout si ve Zbraslavi můžete také hřbitovní kostel sv. Havla uvnitř, kterého se nachází krásný barokní oltář.
Na cestu vycházíte od vlakové zastávky Zbraslav, po modré značce až k rozcestí kde se držte žluté značky směr Altán. Odtud stoupejte na skalní útvar nad Vltavou, jehož název je Závist. Oppidum tvořené z kopce Hradiště a kopce Šance dosahovalo rozlohy 170 ha a bylo hlavním centrem keltské moci na území Čech až do 2. poloviny 2. stol. Délkou valů 9 kilometrů a rozlohou patří mezi nejmohutnější pevnostní soustavy v celé Evropě. Oppidum bývalo zřejmě výrobním, obchodním, správním i obranným střediskem středočeského kmene Bójů. V 1. století n.l. zaniklo vpádem germánských Markomanů. Poté bylo území osídleno Slovany a pro svoji strategickou polohu bylo nadále využíváno. Vrchem Šance prochází naučná Keltská stezka, měřící asi 2 km s 11ti zastávkami věnovaných historii místa. Na úpatí vrchu můžete navštívit malou zoologickou zahradu.
Poté co si hradiště prohlédnete, se držte stále žluté značky až k rozcestí se zelenou značkou, od něhož po 200 m dojdete k dalšímu rozcestí Pod Hradištěm. Zde se vydejte opět po žluté, jež vás povede Károvským údolím. Cestou podél potoka, který se musí na pár místech překročit, se můžete potěšit opravdu krásným kusem přírody s nádhernými stromy. U rozcestí Károvské údolí si všimněte, kde byla hladina vody při povodním v roce 1967 a 2002. Na rozcestí vyměňte žlutou značku za červenou až do obce Jarov. Červená značka vede Jarovským údolím, kde několika serpentinami vystoupáte na okraj chráněného území Zvolská homole. Rezervaci tvoří rozmanitá přírodní společenstva, včetně působivého a přírodovědecky velmi cenného území Vltavského kaňonu. Z vyhlídky je nádherná vyhlídka do údolí řeky. Místem vede stejnojmenná naučná stezka, která začíná v obci Zvole a končí na vyhlídce. Stezka má 16 zastávek, měří cca 2 km a provází nejzajímavějšími částmi rezervace. Vy pokračujte po červené značce po okraji lesa až k obci Vrané nad Vltavou.
První zmínka o Vraném je z roku 993 v zakládací listině kláštera Břevnovského. V obci si můžete prohlédnout kostelík svatého Jiří stojící ve východní části obce na malém návrší. Východní část kostelíka je pozůstatek románské stavby, oltář je barokní, s obrazem sv. Jiří, zabíjejícího saň.
Do Zbraslavi se můžete vrátit z vlakové stanice ve Vraném.
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Zbraslav → Altán → Hradiště Závist → Pod Hradištěm → Károvské údolí → Jarov → Zvolská homole → Vrané nad Vltavou

Zpestření na trase:
Svezte se přívozem z Vraného do Strnad
Obecní přívoz umožňuje celoroční přepravu osob z Vraného na Strnady (v pracovní dny od 5:15 do 18:30) na pražský autobus linky číslo 255, autobus pražské integrované dopravy (PID) linka 314 a linkové autobusy z Prahy směrem na Davli, Sloup, Štěchovice, Slapy a pod.
Cena jízdného je 5 Kč.
Více http://vranenadvltavou.cz/index.php?nid=959&lid=cs&oid=448789

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K027 - Oppidium Závist
  GPS formát 1: 49,96803° N, 14,40181° E
  GPS formát 2: 49° 58,082' N, 14° 24,108' E
  GPS formát 3: 49° 58' 4.9" N, 14° 24' 6.5" E
  bližší popis
 • K028 - Rezervace Zvolská homole
  GPS formát 1: 49,93945° N, 14,4069° E
  GPS formát 2: 49° 56,367' N, 14° 24,414' E
  GPS formát 3: 49° 56' 22.02" N, 14° 24' 24.84" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Hradiště Závist
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42