Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Stradonické oppidum a Leontýnský zámeček
Výlet Karlštejnsko - KřivoklátskoStradonické oppidum a Leontýnský zámeček
Pěší výlet 23,50 km
Doba výletu 4:30 hod
Proč podniknout tento výlet?
Krásná příroda s dominantou zámku Nižbor je jako stvořená k výletu touto krajnou. Množství lesů, údolí a menších nebo větších potoků slibuje příjemnou procházku.

Popis trasy výletu:
Z vlakové stanice Nižbor půjdete po žluté značce po mostě přes Berounku až do centra obce.
Zde stojí zámek Nižbor, původně královský ovčí hrádek, který sloužil jako lovecké sídlo českých panovníků. V přístupných prostorách zámku sídlí centrum keltské kultury, kde se můžete seznámit mimo jiné s keltskými řemesly, zvyky či náboženstvím. Navštívit můžete i Nižborskou sklárnu. Zde vás během exkurze zasvětí s jednotlivými etapami výroby křišťálových výrobků ruční technologií, tedy hutním provozem, zpracováním, kreslením a broušením. Jedna z prodejen vyráběných předmětů je i přímo v areálu sklárny, takže si návštěvníci mohou odnést i suvenýr.
Vlevo od centra Nižboru se na oválném kopci Hradiště za vsí nachází keltské Stradonické oppidum, které je nejvýznamnějším archeologickým nalezištěm u nás a známé je především nálezem depotu mincí v roce 1877 s následnou zlatou horečkou. Oppidum můžete také projít po místním okruhu, který začíná v centru Nižboru.
Po prohlídce oppidia pokračujte z Nižboru po zelené značce zalesněným údolím k silnici až k obci Nový Jáchymov. Za obcí pokračujete lesnatým terénem s mýtinami až k malebnému Leontýnskému zámečku, ze kterého je dnes ústav sociální péče. Leontýnský zámeček, stojí na původním dvoře zvaném Obora a původně šlo o lovecký zámeček, kteý byl romanticky přestavěn na konci 19. stol.
Od zámečku sledujete červenou značku do lesa a vystoupejte po úbočí vrchu Dlouhý hřeben, zde odbočte vpravo. Dojdete na křižovatku za kterou se vydáte rovně podél potoka Žloukava. Žloukavu pomalu opustíte a lesem vystoupíte na místo Hrachovka, odtud sestupujete do vesnice Žloukovice.
Ve vesnici je zachováno několik roubených lidových staveb a zvonička z 18. století. Žlutá značka vás dovede k vlakové zastávce odkud se můžete vrátit zpět do východního místa.
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Nižbor → Stradonické oppidum → Nový Jáchymov → Leontýnský zámek → Dlouhý hřeben → Žloukovice

Pokladnici najdeš v:

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K039 - Na Courku
  GPS formát 1: 49,98736° N, 13,95678° E
  GPS formát 2: 49° 59,242' N, 13° 57,407' E
  GPS formát 3: 49° 59' 14.5" N, 13° 57' 24.4" E
  bližší popis
 • K040 - Pod Pustou Sečí
  GPS formát 1: 50,00147° N, 13,91186° E
  GPS formát 2: 50° 0,088' N, 13° 54,712' E
  GPS formát 3: 50° 0' 5.3" N, 13° 54' 42.7" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Zámek Nižbor
Leontýnský zámeček
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42