Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Tichým údolím
Výlet Okolí Prahy - MělnickoTichým údolím
Pěší výlet 21,00 km
Doba výletu 4:25 hod
Proč podniknout tento výlet?
Malebné údolí najdete za severním okrajem Prahy. Největší pražská přírodní rezervace Roztocký háj a údolí Únětického potoka je zároveň naleziště artefaktů knovízské kultury. Místo je významné také četnými archeologickými nálezy.

Popis trasy výletu:
Výletní cesta začíná ve městě Roztoky, kde stojí za prohlídku původně gotická vodní tvrz přestavěná na renesanční zámek. Ze stálých expozic zde naleznete expozici o historii zámku, městě Roztok u Prahy, biedermeierovský salon a renesanční sál s dřevěnými stropy. Prohlédnout si zde můžete také kostel Narození sv. Jana Křtitele.
Na území města Roztok, v jeho žalovské části kdysi stávalo hradiště, důležité centrum Přemyslovců kde byl nejspíše založen první křesťanský kostel v Čechách. Od autobusové zastávky půjdete jižním směrem po silnici na Prahu dokud nedojdete k modré značce. Zanedlouho odbočíte vpravo do míst, kde začíná turistická stezka Roztocký háj - Tiché údolí. Pokračujte proti proudu Únětického potoka, na informačních tabulích si můžete přečíst informace o zajímavostech údolí. Projdete okolo bývalé výletní zahradní restaurace Maxmiliánka, v jejíž blízkosti silnice přechází v cestu a míří do západní částí Tichého údolí kde v minulosti stála řada mlýnů. Mezi nimi i Trojanův mlýn, kde často pobýval Mikoláš Aleš. Když se vydáte po místní odbočce vpravo narazíme na tzv. Alšovu vyhlídku. Vyhlídka nabízí pěkné pohledy do okolí, ale také zde roste několik význačných stromů, např. jinan, či platan javorolistý.
Trasa dále vede do obce Únětice. Obec je historicky i kulturně jednou z nejstarších osad, známých na území Čech a můžete si zde prohlédnout barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie či barokní faru.
Od Únětic sleduje modrá značka koryto potoka a asi po kilometru vás dovede k obci Černý Vůl. Projdete obcí nejprve po cestě, poté po silnici až k obci Statenice. Okolí Černého Vola a Statenic se vyznačuje značnou hustotou archeologických nálezů únětické kultury.
Ve Statenicích odbočte po žluté značce doleva ke Kopanickému mlýnu. Značka u mlýna odbočuje doleva a prochází zalesněným terénem. Z rozcestí se vydáte vlevo po červené značce, která vás po asi 500 m vyvede z lesa. Otevřenou krajnou pokračujte až k okraji vsi Horoměřice.
Ve vsi při hlavní silnici stojí barokní zámeček, který byl přestavěn ze staršího hospodářského dvora v první polovině 18. století. Červená značka v centru Horoměřic končí, vy pokračujete severovýchodním směrem po zelené značce k místu zvanému Na Skalce. Procházíte chatovou osadou, ve které překročíte silnici za kterou začínají Kozí hřbety.
Hřeben Kozích hřbetů je budován z pevného buližníku, na kterém se nacházelo pravěké sídliště v pozdní době kamenné. Z vrcholu je krásný výhled do okolí, při jasném počasí můžete vidět vrcholky Českého středohoří a Řípu. V roce 1982 byl na Kozích hřbetech nalezen skutečný poklad. Skalní štěrbina skrývala soubor bronzových dýk zdobených zlatem a jantarem, pokrytých jemně tepanými ornamenty. Pokračujte po hřebenu z jehož závěrečné části spatříte naproti ležící Alšovu vyhlídku.
Trasa vede do údolí a známá cesta směrem vpravo vás dovede zpět do Roztok. Zpět se můžete vrátit autobusem nebo vlakem.
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Roztoky → Únětice → Černý Vůl → Statenice → Horoměřice → Kozí hřbety → Roztoky

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K144 - Kozí hřbet
  Problematická keška, možná ztracena. 3x nenalezena.

  GPS formát 1: 50,14218° N, 14,36032° E
  GPS formát 2: 50° 8,531' N, 14° 21,619' E
  GPS formát 3: 50° 8' 31.848" N, 14° 21' 37.152" E
  bližší popis
 • K009 - Alšova vyhlídka
  GPS formát 1: 50,13333° N, 14,35° E
  GPS formát 2: 50° 8' N, 14° 21' E
  GPS formát 3: 50° 7' 60" N, 14° 20' 60" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Zámek Roztoky
Kozí hřbety
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42