Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Proč podniknout tento výlet?
Skalní masiv Sokolka, který je téměř ze všech stran obklopený lesem najdete nad Komárovským rybníkem. Skalní plošina cca 40 m vysoká nabízí překrásný rohled do širokého kraje.

Popis trasy výletu:
Trasa začíná v obci Dolní Bousov odkud se dopravte vlakem do zastávky Kněžmost. Vlak do Kněžmostu jede pouze ve všední dny. Pokud se rozhodnete projít tuto trasu o víkendu, musíte se do Kněžmostu dopravit autem.
Od zastávky se vydejte severovýchodním směrem po silnici do obce. Název obce Kněžmost napovídá, že zde vznikla původní osada při starém knížecím mostě - jednalo se o most s celnicí na původní zemské stezce z Pšovska do Charvát (od Mělníka k Jičínu), který sloužil k překonání bažin a močálů Koprnické pánve. Most zde pravděpodobně vznikl již ve 12. století. Povýšení Kněžmostu na město dosáhl majitel Vaněk Valečovský poté, co byl uveden do úřadu nejvyššího královského podkomořího. Vaněk z Valečova, věrný přívrženec Jiřího z Poděbrad, se do historie zdejšího kraje zapsal ještě jedním významným činem, v polovině 15. století totiž nechal mezi Kněžniným Mostem a Mnichovým Hradištěm, v místech staršího rodového sídla, vystavět mohutný palác hradu Valečov, jehož zřícenina se pne nad zdejší krajinou dodnes. Nejzajímavějšími památkami v městečku je na náměstí empírová radnice a hned vedle radnice stojí taktéž empírový kostel sv. Františka Serafínského.
Projděte městečkem na jejímž konci narazíte na žlutou značku, po které se vydejte vpravo až ke křižovatce silnic, kde odbočte vpravo. Půjdete přes osady Suhrovice a Drhleny, které leží na potoku Kněžmostka až k Drhlenskému rybníku. Rybník, obklopený jehličnatými lesy a pískovcovými skalami, můžete v letních měsících využít k příjemnému vykoupání.
Po žluté značce sledujte ohyb rybníka a podél potoka půjdete k obci Nová Ves, kde na rozcestí u hospody U koníčka odbočte vpravo na zelenou značku. Pokračujte Žehrovským lesem až k rozcestí Pod Žehrovkou, odkud vlevo po červené značce půjdete po Zlaté stezce Českého ráje. Zanedlouho dorazíte do osady Srsko a za ní ke skalnímu masivu Sokolka. Uložená keška není vidět přímo v nákresu na trase, jelikož její umístění nelze zakreslit. Držte se proto GPS souřadnic nebo popisu jak kešku nalézt.
Tento asi 500 m dlouhý a 200 m široký masiv má bohatě členěné skalní stěny, které jsou tvořeny třemi barevně odlišnými vrstvami pískovce - šedý v horní a střední části, žlutý v dolní části a načervenalý s příměsí železa v úpatí.
Od Sokolky pokračujte k obci Zakopané. Projděte obcí k silnici (není značená) a po ní cca 500 m ke žluté značce. Necelý kilometr vás značka povede po silnici a poté zahýbá vlevo. Vy stále pokračujte rovně po silnici do obce Branžež. Jděte stále rovně po neznačené silnici až ke křižovatce před městečkem Kněžmost. Odtud se po známé cestě vraťte na vlakovou zastávku, ze které se vlakem dopravíte zpět do výchozího cíle této trasy, Dolního Bousova.
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Dolní Bousov → Kněžmost → Suhrovice → Drhleny → Nová Ves → Srbsko → Zakopaná → Kněžmost → Dolní Bousov

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K054 - U masivu Sokolka
  GPS formát 1: 50,51116° N, 15,09297° E
  GPS formát 2: 50° 30,669' N, 15° 5,578' E
  GPS formát 3: 50° 30' 40.161" N, 15° 5' 34.693" E
  bližší popis
 • K053 - Žehrovský les
  GPS formát 1: 50,49572° N, 15,07926° E
  GPS formát 2: 50° 29,743' N, 15° 4,755' E
  GPS formát 3: 50° 29' 44.609" N, 15° 4' 45.325" E
  bližší popis
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42