Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Ke hvězdárně v Ondřejově
Výlet Posázaví - BenešovskoKe hvězdárně v Ondřejově
Pěší výlet 13,00 km
Doba výletu 3:50 hod
Proč podniknout tento výlet?
Ondřejovská hvězdárna stojí na kopci Žalov nad obcí Ondřejov již více než sto let a patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím ve svém oboru v Evropě. Hvězdárnu obklopuje park se vzácnými dřevinami.

Popis trasy výletu:
Na trasu se vydáte z vlakové zastávky v obci Mnichovice. V obci stojí poutní kostel Narození Panny Marie ve stylu selského baroka s kazatelnou ve tvaru velryby. Velmi pěkná je také pozdně barokní fara.
Od zastávky se držte žluté značky, přejdete údolí Mnichovky a stoupáte chatovou osadou. Vstoupíte do lesa a pokračujete k vrcholu Vlčího halíře, odtud žlutá klesá do údolí malého potoka. Chvíli půjdete vlevo proti proudu potoka, až k místu kde žlutá odbočuje vlevo k vrchu Obora. V blízkosti vrchu vyjdete z lesa a sestoupíte k silnici za kterou začíná stoupání lesy až na křižovatku Ostrá skála. Jdete po žluté směrem vpravo k vrchu Žalov, kde se nachází stará i nová hvězdárna.
Během návštěvy vás průvodci seznámí s okolnostmi založení hvězdárny, v historické kupoli uvidíte expozici věnovanou vývoji hvězdárny a řadu zajímavých přístrojů včetně 150 let starého dalekohledu Alvana Clarka, který stále slouží k pozorování oblohy. Dozvíte se o současném poslání observatoře i jejím významu v současném astronomickém světě.
Vlevo od hvězdárny minete Pech, nejvyšší vrch severní části Benešovského pahorkatiny. Nachází se zde astronomické muzeum Vojtěcha Šafaříka.
Z vrchu sestoupíte do obce Ondřejov, ve které stojí barokně zařízen kostel sv. Šimona a Judy. Nedaleko kostela stojí fara, pozdně barokní stavba s mansardovou střechou a barokní bránou.
Z Ondřejova pokračujte po červené značce západním směrem k rozcestí, zde vyměňte červenou značku za žlutou, ta vás dovede do Hrusic.
Ve vsi se narodil a žil malíř Josef Lada; autor známého kocoura Mikeše a dalších mluvících zvířátek, vodníků, víl a výtvarného ztvárnění dobrého vojáka Švejka. Můžete zde navštívit Památník Josefa Lady s jeho díly a díly jeho dcery Aleny Ladové. U návsi stojí pozdně románský kostel sv. Václava z počátku 13. století, v jehož severní stěně se dochoval pozoruhodný původní portál.
Po prohlídce Hrusic, kde se zachovala řada staveb známých z obrázků Lady, se můžete vrátit do Mnichovic nebo Prahy. Použijte vlakovou zastávku Senohraby k níž dojdete po žluté a zelené značce.
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Mnichovice → Ostrá skála → hvězdárna → Ondřejov → Hrusice

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K007 - U hvězdárny
  GPS formát 1: 49,91597° N, 14,78295° E
  GPS formát 2: 49° 54,958' N, 14° 46,977' E
  GPS formát 3: 49° 54' 57.48" N, 14° 46' 58.62" E
  bližší popis
 • K008 - Vlčí halíř
  GPS formát 1: 49,92257° N, 14,73827° E
  GPS formát 2: 49° 55,354' N, 14° 44,296' E
  GPS formát 3: 49° 55' 21.24" N, 14° 44' 17.76" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Ondřejovská hvězdárna
Ondřejovská hvězdárna 2
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42