Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

K hradu Valečov
Výlet Český rájK hradu Valečov
Pěší výlet 11,70 km
Doba výletu 2:30 hod
Proč podniknout tento výlet?
Nedaleko Mnichova Hradiště leží na pískovcových skalách dominanta Českého ráje, mohutné torzo hradu Valečov. Je považován za jeden z našich nejkrásnějších skalních hradů u nás v jehož okolí se nacházejí původní skalní byty, které byly obydlím pro místní chudinu.

Popis trasy výletu:
Mnichovo Hradiště, město ve kterém začíná tato výletní trasa, bylo založeno již ve 13. stol. Na křižovatce cest jako hospodářské a tržní středisko k cisteriánskému klášteru Hradiště. Městečko bylo ve svých počátcích nevelké, nehrazené, rozkládalo se v oblasti dnešního náměstí. Na konci 16.století získali Mnichovo Hradiště Budovcové z Budova. Nejvýznačnějším členem tohoto rodu byl Václav Budovec z Budova, který se staral o hospodářské povznesení svých statků, udělil hradišťským měšťanům další privilegia, osvobodil je od stálých platů a robot a na ostrohu nad Jizerou postavil poměrně honosný renesanční zámek. Po bitvě na Bílé hoře přešel zámek do vlastnictví slavného vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Dnes jsou přístupny původní dobové interiéry s převážně barokním a rokokovým nábytkem. Expozice je bohatá na sbírky porcelánu. Stěny čtyř pokojů jsou pokryty olejomalbami. K nahlédnutí je i knihovna, která byla převezena ze zámku Duchcov. Pozornost si v Mnichově Hradišti rovněž zaslouží lapidárium několika desítek soch z 18. a 19. století v bývalém kapucínském kostele a kaple svaté Anny s hrobkou Albrechta z Valdštejna.
Po prohlídce zámku se z náměstí vydejte po červené značce jihovýchodním směrem, následně okolo vlakového nádraží na okraj města východně přes dálnici a osadu Přestavlky až k okraji vsi Zásadka. Pokračujte po silnici k rozcestí Pod Valečovem a k hradu Valečov.
Valečov patří k tzv. skalním hradům, byl postaven na čtyřdílném pískovcovém skalním bloku, část hradu byla vtesána do skály a část doplněna dřevěnými stavbami, jak se uvádí i v první dochované písemné zmínce z let 1316-18. Po třicetileté válce byl připojen k mnichovohradištskému panství a jeho majitelem se stal Ferdinand z Valdštejna. Při prohlídce hradu navštívítě předhradí se skalními obydlími, vězení a hladomornu, hradní jádro s palácem skalními komorami a chodbami. Nejzajímavější částí expozice jsou ve skalních blocích pod hradem vytesané světničky, užívané až do roku 1900.
Zpátky do Mnichova Hradiště se vraťte po stejné cestě nebo můžete využít autobus z nedaleké obce Boseň.

Pověsti k tomuto výletu:
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Mnichovo Hradiště → Zásadka → Valečov → Zásadka → Mnichovo Hradiště

Pokladnici najdeš v:

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K133 - Rozcestí mezi čtyřmi rybníčky
  GPS formát 1: 50,51633° N, 15,01128° E
  GPS formát 2: 50° 30,98' N, 15° 0,677' E
  GPS formát 3: 50° 30' 58.8" N, 15° 0' 40.6" E
  bližší popis
 • K134 - Hrad Valečov
  GPS formát 1: 50,51025° N, 15,02619° E
  GPS formát 2: 50° 30,615' N, 15° 1,572' E
  GPS formát 3: 50° 30' 36.9" N, 15° 1' 34.3" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Hrad Valečov
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42