Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Na hrad Český Šternberk
Výlet Posázaví - BenešovskoNa hrad Český Šternberk
Pěší výlet 14,00 km
Doba výletu 3:15 hod
Proč podniknout tento výlet?
Na klesajícím hřebeni levého břehu řeky Sázavy najdete hrad Český Šternberk. Hrad patří mezi naše nejstarší šlechtické hrady. Krajina okolo hradu je velice pěkná, tak akorát na příjemnou procházku.

Popis trasy výletu:
Vychází se z městečka Sázava, kde stojí za zhlédnutí v areálu kláštěra gotický kostel sv. Prokopa s nedostavěnou lodí z 2. pol. 14 století a zbarokizovaným chórem s oltářem se sochami sv. Václava a sv. Vojtěcha. Podle legendistických zpráv o klášteru zde Kněž Prokop nejprve obýval jeskyni, v níž jej navštívil kníže Oldřich. Ten byl setkáním tak nadšen, že se rozhodl založit pro poustevníka klášter. Tento úmysl realizoval až Oldřichův nástupce Břetislav a Prokop se stal prvním představeným tohoto kláštera.
Od železniční zastávky jdete po žluté značce jižně až dojdete na rozcestí kde odbočíte vlevo po zelené. Zanedlouho dorazíte po okraji zástavby k Sázavě, kde značka sleduje koryto řeky společně se železniční tratí. Po cca kilometru projdete okrajem osady Sedliště, zelená se zde stáčí vpravo, opouštíte Sázavu a stoupáte vzhůru.
Přes vlakovou stanici Samopše vás značka dovede zpět k řece a vy půjdete podél ní. Po cca 2 km dojdete k zákrutu Sázavy, kde si jej zelená značka zkracuje. O kousek dál minete stanici Ledečko, zelená zde odbočuje vpravo a dovede vás na vrchol kopce Žákov. Kilometr od vrcholu sestoupíte k osadě Poříčko, zde překročíte Křešický potok za nímž pokračujte podél řeky. Po mírných zákrutech dojdete přes chatovou osadu k obci Český Šternberk.
Na úzkém klesajícím hřebení stojí hrad Český Šternberk. Tento hrad náleží k našim nejhodnotnějším a zároveň i nejstarším šlechtickým hradům. Z expozice stojí určitě za zhlédnutí první patro plné těžkých děl. Zcela ojedinělá je šternberská sbírka dobových grafických listů, námětově zaměřených k dějinám třicetileté války. Expoziční místnosti jsou doplněny zajímavou sbírkou historických zbraní, soubory vzácného porcelánu a různými ukázkami drobného uměleckého řemesla uplynulých staletí. Co možná nevíte je, že v hradní jídelně byl natáčen úspěšný seriál Arabela. U kachlových kamen postávali Blekota s Mekotou a v ještě dnes otevřeném okně tehdy sedával černý havran coby Rumburak. Součástí důmyslného opevňovacího systému, který byl vybudován na přelomu 15. a 16. století je jižní předsunutá bašta hradu Český Šternberk, tzv. "hladomorna", která určitě stojí za shlédnutí.
Po návštěvě hradu se můžete vrátit zpět vlakem ze zastávky pod hradem.

Pověsti k tomuto výletu:
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Sázava → žel. Stanice Ledečko → Poříčko → Český Šternberk

Pokladnici najdeš v:

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K005 - U Žákova
  GPS formát 1: 49,84236° N, 14,93644° E
  GPS formát 2: 49° 50,542' N, 14° 56,186' E
  GPS formát 3: 49° 50' 32.504" N, 14° 56' 11.186" E
  bližší popis
 • K006 - U jezu
  GPS formát 1: 49,86211° N, 14,91744° E
  GPS formát 2: 49° 51,727' N, 14° 55,047' E
  GPS formát 3: 49° 51' 43.6" N, 14° 55' 2.8" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Český Šternberk
Český Šternberk 2
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42