Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Na hrad Okoř
Výlet Český rájNa hrad Okoř
Pěší výlet 12,80 km
Doba výletu 3:15 hod
Proč podniknout tento výlet?
Okoř leží uprostřed historicky cenné oblasti. V letních měsících se zde pořádají různé akce: koncerty, šermířské souboje či soutěže pro děti.

Popis trasy výletu:
Vyrážíte z obce Tuchoměřice ležící v kotlině, kterou protéká Únětický potok. Renesanční zámek sv. Víta stojící na návrší nad obcí Tuchoměřice je bohužel nepřístupný, ale za shlédnutí stojí raně barokní kaple sv. Rosalie.
Od autobusové zastávky na rozcestí se vydáte po červené, mířící severozápadním směrem přes železniční trať na mírně zalesněný vršek. Poté sestoupíte k silnici a po ní pokračujete vlevo k obci Malé Číčovice v níž si můžete prohlédnout osmibokou barokní kapli sv. Kříže.
Od Malých Číčovic dále překročíte Zákolanský potok a společně s červenou značkou jdete po jeho toku k obci Okoř a ke zřícenině.
Hrad nechal vystavit před rokem 1359 přední měšťan Starého Města pražského František Rokycanský. Stavbě dominovala velká obytná věž, která vyrostla na místě starší kaple a tvořila jeden komplex s palácovými křídly. Okoř patřila mezi nejhonosnější sídla české šlechty doby karlovské.
Z Okoře pokračujte po červené, podél Zákolanského potoka kde můžete vidět několik bývalých mlýnů. V blízkosti obce Kováry vstoupíte na plošinu kde stávalo slovanské hradiště Budeč.
Hradiště na Budči bylo vybudováno na přelomu 8. a 9. století a podle legendy byla Budeč místem, kde byl v latinské škole vzděláván sv. Václav. V Budči najdete také nejstarší stojící stavbu v Čechách, rotundu sv. Petra a Pavla.
Červená značka vás povede k soutoku Týneckého a Zákolanského potoka k obci Zákolany nad níž můžete vidět kamenný křížek. Asi 300 m dále po červené dorazíte do železniční zastávky Zákolany odkud se můžete dopravit do Prahy.

Pověsti k tomuto výletu:
 • TAJEMSTVÍ - Na hrad Okoř
  Již po několik věků se zde mluví o pokladu ukrytém pod zříceninou. Tajná podzemní síň bývala pod hradem již v dobách jeho rozkvětu, ale poklad se v ní... [celá pověst]
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Tuchoměřice - Malé Číčovice - Okoř - Budeč - Zákolany

Zpestření na trase:
Jízda na koni
Možnost vyjížděk na koni nabízí jízdárna sportovní stáje Voráček.
http://www.stajvondracek.cz/

Pokladnici najdeš v:

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Schránky umístěné na této trase:
 • K096 - U Zákolanského potoka
  GPS formát 1: 50,17003° N, 14,26892° E
  GPS formát 2: 50° 10,202' N, 14° 16,135' E
  GPS formát 3: 50° 10' 12.1" N, 14° 16' 8.1" E
  bližší popis
 • K191 - U tlusté břízy
  GPS formát 1: 50,15588° N, 14,25188° E
  GPS formát 2: 50° 9,353' N, 14° 15,113' E
  GPS formát 3: 50° 9' 21.18" N, 14° 15' 6.78" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Hrad Okoř
Hradiště Budeč
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42