Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Polabskou přírodou
Výlet Okolí Prahy - NymburskoPolabskou přírodou
Pěší výlet 10,00 km
Doba výletu 3:00 hod
Proč podniknout tento výlet?
Podél toku Labe se rozprostírá Polabská nížina. Po obou jeho březích se prostírá krásná a mírná krajina rovná jako placka, přímo stvořená pro dlouhé výlety pěšky nebo vyjížďky na kole. Naše výletní trasa vede částečně po naučné stezce, jejíž informační panely upozorňují a vysvětlují většinu významných a historických pozoruhodností toto části Polabí.
Trasa je za špatného a vlhkého počasí hůře schůdná.

Popis trasy výletu:
Pokud na trasu vyrazíte přímo z města Lysá nad Labem, zastavte se v muzeu orientalisty, lyského rodáka, profesora Bedřicha Hrozného, kde se můžete na cestu vybavit mincemi, které zde mají v pokladnici.
Existence Lysé nad Labem jako města je doložena rokem 1291, kdy královna Guta, manželka Václava II., vydala listinu, jež sjednocovala osady statku v jeden hospodářský celek. Lyská panství měli během historie v držení různí majitelé, mezi nimiž nechyběla přemyslovská knížata, české královny a různé šlechtické rody. Rámec města tvoří bývalý augustiniánský klášter z 12. století a barokní zámek s kostelem. V současné době je zámek s kaplí sv. Tří králů z roku 1729 využíván jako domov důchodců, avšak zámecký park je zpřístupněn se svými památkami veřejnosti. Výraznou dominantou Lysé je kostel sv. Jana Křtitele z 18. století s 55 m vysokou věží.
Komu se nechce moc šlapat, sveze se přímo do železniční zastávky Lysá nad Labem - Dvorce. Tady začíná trasa (pokud jste přijeli ze směru od Lysé nad Labem, překročte přejezd) po neoznačené lesní cestě podél dostihového závodiště stále rovně, až ke křížení s červenou turistickou značkou a železničního přejezdu. Přejezd přejděte a napojte se u Dvora Karlov (bývalý špitál hraběte Šporka) na naučnou stezku, která je značena zeleně. Stezka je místy dost špatně značená, proto se držte popisu trasy.
Pokračujte stále rovně vstříc chatové osadě, kterou projděte a téměř na jejím konci se dejte vpravo k restauraci Řehačka. Za restaurací přejděte železnou lávku a pokračujte vpravo, kde po břehu obcházíte vodní plochu, na jejímž zadním rohu najdeme 11. zastávku naučné stezky s informacemi o původu jezera Řehačka. Jezero je částečně tvořeno labským meandrem a částečně vyhloubeno těžbou štěrkopísku. Jezero obcházíte, ale již mezi potokem a stromy travní pěšinkou ke skupince chat, před nimiž uhněte doleva na vozovou cestu.
Cesta vede kolem pole až k rozlehlé louce, na jejímž konci v pravém rohu je skoro neznatelná odbočka k vesnici Byšičky. Tady přecházíte již skoro zazemněný (zazemněný = vodní plocha rybníka, která byla postupně z volné vody přeměněna v souš) meandr. Jděte okrajem obce, kde byste neměli minout odbočku k 13. zastávce naučné stezky. Na jejím místě jsou patrné zbytky slovanské osady a mostu na zemské stezce. Od informační tabule se vraťte zpátky a pokračujte po pěšině do Byšiček.
Jde o jednu z nejzachovalejších barokních vesnic na území České republiky, jejíž kruhový půdorys je nyní stavební památka chráněná státem.
Od Byšiček pokračujte polní cestou podél úzké Hrbáčkovy tůně. Zde se dozvíte, že jde o chráněné území mající za úkol chránit společenstvo rostlin a živočichů labských tůní, také co tůně vlastně jsou a jak vznikají.
Pokračujte vozovou cestou, až narazíte na železniční trať. Zde se držte kousek červené značky. Trať přejděte přes přejezd a přímo před vámi v místech bývalého rozhraní lyského a brandýského panství najdete zbytky eremitáže u sv. Václava (eremitáž = poustevna s dalšími objekty a romantickým parkem), kde si můžete prohlédnout sochy dva anděly, představující život a smrti. Dále se držte žluté turistické značky, která vás povede vlevo do lesa, přes nějž přijdete k jedné z káranských artéských studní (významný zdroj pitné vody pro Prahu). Žlutá dál vede rovně po okraji louky, poté zahněte vpravo po vozové cestě, ze které uhýbá žlutá značka vlevo, skrz chatovou osadu Grado. Jde o významnou bývalou rekreační oblast s přírodním koupalištěm na písčitém ostrově, které vzniklo přirozeným rozdvojením labského toku. Osadou dojdete až k lávce přes labskou tůň, za níž rovně po 200 metrech dorazíte k Čelákovickému jezu. Přejděte Labe a napojte se na modrou značku, která vás dovede do Čelákovic.
V Čelákovicích určitě navštivte městské muzeum založené již v roce 1903. V expozicích je zastoupena neživá i živá příroda středního Polabí a stovkami vystavených exponátů kontinuita osídlení, společenské dění i hospodářský a kulturní vzestup lidstva v uplynulých osmi tisíciletích v našem regionu a mnoho dalšího. V muzeu se můžete zásobit mincemi z pokladnice, která je zde uložena.
Pokud se budete držet naučné stezky, můžete si prohlédnout místní hrádek, mlýnský náhon a kostel Nanebevzetí panny Marie. Nepůjdete-li po stezce, držte se modré značky, která vás dovede k nádraží, kde tato trasa končí.
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Lysá n. Labem, Dvorce → Řehákova bouda → Byšičky → V Dubí → Čelákovice, U Jezu → Čelákovice

Pokladnici najdeš v:

Schránky umístěné na této trase:
  • K130 - U tůňky
    GPS formát 1: 50,16667° N, 14,78333° E
    GPS formát 2: 50° 10' N, 14° 47' E
    GPS formát 3: 50° 9' 60" N, 14° 46' 60" E
    bližší popis
  • K131 - V Dubí
    GPS formát 1: 50,16667° N, 14,76667° E
    GPS formát 2: 50° 10' N, 14° 46' E
    GPS formát 3: 50° 9' 60" N, 14° 46' 0" E
    bližší popis
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42