Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Proč podniknout tento výlet?
V Polabské nížině se rozkládá město Sadská. V blízkosti Labe se na katastru města nachází jezero, vzniklé vytěžením pískových nalezišť a spolu se zázemím rozsáhlých lesních porostů se vše představuje jako Přírodní park Kersko-Bory.

Popis trasy výletu:
Výletní cesta začíná v městečku Sadská. Území Sadské bylo osídleno od nejstaršího neolitu. Při kladské zemské cestě byl na místě bývalého hradiště vybudován knížecí dvorec. Největší rozkvět města nastal ve 12. století, kdy tu Bořivoj II. nechal vybudovat kostel sv. Apolináře. K rozvoji Sadské přispělo i zřízení lázní s pramenem minerální vody. Mezi významné památky v blízkosti radnice patří barokní zvonice, a velmi cenná je barokní kaple Bolestné Panny Marie, jež údajně stojí nad léčivým pramenem.
Z vlakové zastávky půjdete severně do centra města, kde odbočíte vlevo po hlavní silnici. Po silnici dojdete na křižovatku, na které se dáte opět vlevo po neznačené silnici směrem na Třebestovice. Silnice vás dovede k začátku zelené značky, po níž pokračujte vpravo přes obec a dál přes jižní část přírodního parku Kersko.
Jedná se o komplex převážně borových lesů na štěrko-písečném podkladu Polabské nivy. Kersko je známé díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi, který zde dlouho žil a také se tu natáčel film Slavnosti sneženek.
Přibližně po 2 km od obce Třebestovice dojdete k jezírku Kálek od něhož zelená značka míří severně k silnici vedoucí lesem. Projdete kolem motorestu, stále se držíte zelené, která vede severně po rovné cestě. Přibližně 2 km od motorestu dojdete k odbočce vpravo, a zanedlouho přijdete k 270 let staré borovici s honosným názvem Krásná Pepina. Po návratu z odbočky se držte zelené značky až na rozcestí, od kterého pokračujeme po červené vedoucí k Josefskému pramenu.
Vyvěrající přírodní uhličitá voda, zvaná Kerka, má podobné složení jako Sadka nebo Poděbradka a vy ji můžete ochutnat. Od pramene se vraťte zpět k rozcestí se zelenou a dál pokračujte po červené. Značka vás provede po severní části lesa, minete osadu Hradišťko a nedaleko od ní u Labe stojí památná hrušeň, jejíž obvod kmene dosahuje 2,5 m.
Asi kilometr za osadou přejdete silnici, mostek přes slepé rameno nazvané Smradlák a malým lesíkem dojdete ke křižovatce.
Na křižovatce se dáte vpravo a sledujete žlutou značku do 2 km vzdáleného centra Sadské. Z vlakové zastávky se můžete vrátit zpět domů.
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Sadská → Třebestovice → Kálek → motorest → borovice "Krásná Pepina" → Josefský pramen → Hradišťko → Sadská

Zpestření na trase:
Jezero Sadská
Zatopený pískový lom s písečnými plážemi a borovým lesem. Díky čisté vodě je jezero vhodné pro rodiny s dětmi.

Lesní ateliér Kuba Kersko - v současnosti ateliér obsahuje keramickou dílnu, malou galerii pro autorské výstavy a prodejnu s výrobky z přírodních materiálů http://www.lesniatelierkuba.cz/o-nas/

Pokladnici najdeš v:

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K003 - U dubu
  GPS formát 1: 50,1319° N, 14,9302° E
  GPS formát 2: 50° 7,914' N, 14° 55,812' E
  GPS formát 3: 50° 7' 54.84" N, 14° 55' 48.72" E
  bližší popis
 • K004 - Kořeny
  GPS formát 1: 50,1584° N, 14,95909° E
  GPS formát 2: 50° 9,504' N, 14° 57,546' E
  GPS formát 3: 50° 9' 30.228" N, 14° 57' 32.737" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Krásná Pepina
Kerský rybníček
slepé rameno Labe
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42