Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Proč podniknout tento výlet?
Trasa na nejstarší hrad Českého ráje Valdštejn vás provede skalními městy, míst dalekých rozhledů i údolí potoků.

Popis trasy výletu:
Výchozí bod této výletní trasy je zámek Hrubý Rohozec u Turnova, který stojí v romantickém údolí řeky Jizery. Zámek patří mezi nejstarší stavební památky na Turnovsku a pokud se rozhodnete pro jeho návštěvu, můžete vidět dochované původní interiéry, místnosti vybavené historickým nábytkem, obrazy, zbraněmi i cenným českým sklem a porcelánem, a seznámíte se s vývojem bytového interiéru a módy v posledních čtyřech stoletích.
Po prohlídce se vydejte na trasu po silnici směr Turnov-město. Na náměstí v Turnově si můžete prohlédnout radnici, která je přestavěna novorenesančně a z původní výzdoby zbyl erb se znakem města. Je zde také muzeum Českého ráje, které se specializuje na historii i současnost kamenářství, zlatnictví, šperkařství a dokumentaci drahých kamenů.
Od vlakové zastávky Turnov-město půjdete vlevo po červené značce na Zlatou stezkou Českého ráje. Po 1,5 km prudšího stoupání dojdete na vyhlídku Hlavatice, která se nachází na pískovcové skále se železným točitým schodištěm a je z ní nádherný výhled na Turnov a okolí.
Z Hlavatice pokračujte dále po červené značce asi 1,5 km ke skalnímu hradu Valdštejn. Je to nejstarší hrad v Českém ráji, který byl založen příslušníky rodu Valdštejnů, z jehož větve vzešel slavný vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Hrad zpustl v 16. stol. a v 19. stol. byla část novogoticky restaurována. Na prvním nádvoří můžete nahlédnout do malé kaple, klasicistní dům hradu nabízí prohlídku Slavnostního sálu a salonku s portrétní galerií posledních majitelů Lexů z Aehrenthalu. Zajímavostí je také hladomorna nebo kostel sv. Jana Nepomuckého, jež je dominantou hradu. Přístupné jsou skalní sklepení a středověká hradní lednice.
Po prohlídce pokračujte po červené značce přes odbočky na Janovu vyhlídku, dále na vyhlídku U Lvíčka a vyhlídku na Kapelu. Z vyhlídek se nabízí krásný pohled na hruboskalské skalní město.
Poté se vraťte na cestu, po 2 km dojdete na skalní zámek Hrubá Skála. Romantický zámek vznikl přestavbou gotického hradu, na strmých pískovcových skalách. Dnes slouží jako hotel, prohlédnout si zde můžete obě nádvoří, vystoupit na zámeckou věž s výhledem na Hruboskalsko, Trosky, Kozákov a nahlédnout do kostela sv. Josefa. Možná nevíte, že zámek "proslavila" filmová pohádka Princ Bajaja.
Ze zámku sestoupíme po zelené značce skrz skalní soutěsku Myší díru, projdeme přímo pod věžemi Dračích skal a po 1,5 km dorazíte do Lázní Sedmihorek.
Sedmihorky to je bývalý nejstarší vodoléčebný ústav jehož malý areál tvoří kolonáda a dvě ubytovny. Lázně byly oblíbeným místem, které navštívil např. Jan Neruda. Dnes se zde lázeňské procedury již neprovádějí. Plno různých atrakcí pro děti, např. zvířecí koutek najdete v kempu u rybníka Bažantník.
Z lázní je to kousek na vlakovou stanici Karlovice-Sedmihorky, odkud se vlakem můžete vrátit zpět do Turnova.

Pověsti k tomuto výletu:
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Hrubý Rohozec → Turnov → Valdštejn → Lázně Sedmihorky

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K052 - Skalní soutěska Myší díra
  GPS formát 1: 50,54498° N, 15,19201° E
  GPS formát 2: 50° 32,699' N, 15° 11,52' E
  GPS formát 3: 50° 32' 41.945" N, 15° 11' 31.225" E
  bližší popis
 • K181 - Hlavatická vyhlídka
  GPS formát 1: 50,56948° N, 15,15577° E
  GPS formát 2: 50° 34,169' N, 15° 9,346' E
  GPS formát 3: 50° 34' 10.14" N, 15° 9' 20.76" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Valdštejn
Valdštejn 2
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42