Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Proč podniknout tento výlet?
S pradávnou i současnou, ale i s pohádkovou historií se můžete potkat na zámku Staré Hrady. Trasa vás od něj povede po nenáročných stezkách a silničkách až na zámek Dětenice, který leží v jižním sousedství Českého ráje. Většina tras vede po klidných silnicích, proto doporučujeme absolvovat trasu i na kole.

Popis trasy výletu:
Původně gotický hrad a dnes zámek Staré Hrady pochází z druhé poloviny 14. století. V 16. století byl k tehdejšímu hradu přistavěn renesanční zámek. O století později se zámek Staré Hrady dostal do rukou Albrechta s Valdštejna, který jej využíval pro hospodářské účely. Po jeho smrti začal zámek chátrat a až soukromí majitelé, kterým byl v roce 2008 prodán jej zrekonstruovali a zpřístupnili. K dispozici jsou čtyři prohlídkové okruhy. Například první okruh s názvem „Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I.“ obsahuje expozici plnou zajímavostí z dob Františka Josefa I. Najdete zde kupecké krámky, koloniál a třeba i barokní kuchyni. Zvláště pro děti je potom určena expozice „Časem zpátky do pohádky“, jenž je rozdělena do dvou okruhů. První z nich se nachází v zámeckém sklepení plném strašidelných pohádkových bytostí. Druhý okruh najdete na rozsáhlé hradní půdě, taktéž plné pohádkových bytostí a mnoha zvláštních věcí.
Po prohlídce se držte zelené značky podél potoka do lučinatého údolí Peklo. Přejděte hráz rybníka a vystoupejte zpevněnou komunikací až do obce Zelená lhota, kde u kostela zahněte doprava. Pokračujte po silnici a zahnutím 2x doleva se dostanete do vesnice Záhuby, kde se napojíte na žlutou značku. Sestoupejte až k levé odbočce na Milkovice, kde sejdete ze žluté, zkratkou projdete po panelové cestě kolem rybníka Ervín. Po hlavní cestě sestoupejte dolů k rozcestí, na kterém se vydejte doleva k obci Dětenice.
Pověst vypráví, že Dětenice vznikly na místě, kde kníže Břetislav I., když projížděl se svou družinou krajem, nalezl dva malé opuštěné chlapce, kterých se mu zželelo. Proto se jich ujal a zanechal s nimi několik svých lidí, aby je chránili a vychovali. Podle nalezených dětí byla prý zdejší osada nazvána Dětinice - dnes Dětenice.
Gotickou tvrz v Dětenicích nechal vystavět Beneš z Valdštýna roku 1295. V dnešním zámku jsou stále patrné zbytky zámecké věže a ranně gotické sklepy. V roce 1503 panství koupili páni Křinečtí, kteří nechali tvrz přestavět na renesanční zámek. Po bitvě na Bílé hoře se panství stalo majitelem Albrechta z Valdštejna a v rukou Valdštejnů zůstalo dalších 140 let. Poté zakoupil zámek hrabě Jan Kristián Clam-Gallas, který přikročil k pozdně barokní přestavbě zámku. V této podobě je zámek zachován dodnes. Při návštěvě zámku je možné vidět dochovalé gotické, renesanční a barokní fresky i nástěnné malby al secco, sbírku obrazů, historických zbraní (okolo 300 ks) a loveckých trofejí. Zážitkem pro vás může být pohádkově romantická podívaná při historických programech a ochutnat můžete středověké speciality podávané dobovým způsobem.
Při procházce zámeckým parkem je k vidění několik klasicistních soch včetně nádherné fontány se sousoším kentaura s nymfou. V parku se nachází spousta vzácných dřevin, z nichž některé jsou i 400 let staré.
Za prohlídku stojí také zámecký pivovar kde můžete obdivovat nádherné historické sklepy, včetně památného Starého sklepa, kde byly druhotně vloženy barokní klenby a je zde dnes zřízena středověká knajpa. Na vlastní oči můžete vidět výrobu pohádkového piva lásky, tak jak probíhala v dávných dobách. Díky jedinečné historické metodě výroby piva, můžete ochutnat pivo takové, jak jej pili naši předci. Součástí je i muzeum piva a středověká krčma.
Zpátky se vydejte z Dětenic po známé panelové cestě kde na rozcestí uhnete vpravo až se napojíte na žlutou značku, která vás dovede do obce Libáň. V obci, která byla od roku 1340 nazývána městem je několik historických památek. Nejzajímavější je asi barokní kostel sv. Ducha, postavený v letech 1755 - 57 na místě původní dřevěné kaple. V kostele se dochovaly vzácné barokní varhany, které byly v roce 1998 kompletně restaurované.
Z Libáně na křižovatce značených cest odbočte vlevo na zelenou značku. Po chvilce dojdete zpět k zámku ve Starých Hradech.
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Staré Hrady → údolí Peklo → Zelenecká Lhota → Záhuby → Milkovice → Dětenice → Libáň → Staré Hrady

Zpestření na trase:
Muzeum historických motocyklů JAWA v Rabakově nedaleko Dětenic (7 km).
Soukromé muzeum soustřeďuje kompletní základní řadu motocyklů české značky Jawa. Těchto jednostopých vozidel vyrobených mezi lety 1929 - 1999 je tu více než sedm desítek. Všechny motocykly jsou provozuschopné.
Další informace naleznete http://www.cesky-raj.info/dr-cs/muzea-a-galerie/cesky-raj/veteran-jawa-muzeum-rabakov.html

Pokladnici najdeš v:

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K081 - Peklo
  GPS formát 1: 50,4008° N, 15,19452° E
  GPS formát 2: 50° 24,048' N, 15° 11,671' E
  GPS formát 3: 50° 24' 2.88" N, 15° 11' 40.26" E
  bližší popis
 • K082 - Rybník Ervín
  GPS formát 1: 50,38062° N, 15,18653° E
  GPS formát 2: 50° 22,837' N, 15° 11,192' E
  GPS formát 3: 50° 22' 50.22" N, 15° 11' 11.52" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Zámek Dětenice
Zámek Dětenice 2
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42