Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Proč podniknout tento výlet?
V lese plném romantických roklí, skalních průchodů a věží roztodivných tvarů je ukryta Braniborská jeskyně. Cestou dále, pak na vysoké pískovcové skále stojí malebná zřícenina kdysi mohutného hradu Jestřebí s pěkným výhledem do kraje.

Popis trasy výletu:
Trasa této výletní trasy začíná ve Starých Splavech u Doks. Staré Slavy, jsou známé rekreační místo, které nabízí řadu možností trávení volného času uprostřed přírodních krás Máchova kraje.
Od železniční zastávky vás povede červená značka necelý kilometr po silnici, až k pěší cestě. Následuje stoupání a vy se stále držte červené značky vedoucí k rozcestníku do Vůbčářské rokle. Od rozcestníku pokračujte stále do kopce po červené k dalšímu rozcestí Sedlo Pod Maršovým, odkud vás povede zelená značka lesní cestou až k Braniborské jeskyni. Jeskyně je vlastně skalním převisem dlouhým 44 metrů a v minulosti sloužila jako útočiště pro obyvatele okolních vsí i jako úkryt pro ty co měli co dělat se zákonem. Na stěně jeskyně je nápis zasazený do vyrytého srdcovitého štítku, jehož cípy tvoří písmeno W, označován je tak rod Valdštejnů. Nápis je datován 21. prosince 1741. Vrchol pak zdobí štít opatřený korunkou.
Až jeskyni prozkoumáte, vraťte se po zelené značce k místu, kde se napojí červená značka a té se držte až k rozcestí Nad Černou roklí. Od rozcestí následuje klesání a vy půjdete asi tři kilometry až do obce Jestřebí, kde najdete malebnou zříceninu skalního hradu Jestřebí
Nejstarší hrad na Českolipsku je poprvé doložen roku 1296 v prediktátu Ronovce Hynka z Jestřebí a výslovně jako hrad je zmíněn až o čtyři roky později. Po značnou část doby své existence byl majetkem pánů z Dubé. V 15. století je několikrát dobýván. Na počátku následujícího věku počal chátrat a před polovinou 16. století byl již pustý. Dnes je známo, že nebezpečné odpadávající kusy skály, na které zřícenina stojí, ohrožují okolní domy. Přesto vše vás jeho pozůstatky naprosto uchvátí.
Jestli jste si zříceninu prohlédli, vraťte se na rozcestí a po žluté značce vedoucí po silnici pokračujte necelý kilometr k rozcestí, kde se napojí zelená značka, ta vás dovede po 100 m k modré značce a po té až do vlakové zastávky Jestřebí, odkud se můžete vrátit zpět do Starých Splavů.

Pověsti k tomuto výletu:
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Staré Splavy → Vůbčářská rokle → Sedlo pod Maršovským vrchem → Braniborská jeskyně → Nad Černou roklí → Jestřebí → zřícenina Jestřebí → Jestřebí

Zpestření na trase:
Parné a slunečné dny si můžete užít v aquaparku Staré Splavy
Na písečných plážích můžete relaxovat a pokud chcete být akční jsou tu pro vás šlapadla, plovoucí trampolíny, skluzavky i lezecké stěny a atrakce pro děti.
Více pod odkazem http://www.aquaparkstaresplavy.cz/

Zajímavé místo pro klidnou rybařinu, nabízí rybník Nový
Tento rybník nebyl 18 let loven a proto úlovky kapitálních ryb zde nejsou vzácností. Chytat zde může každý, kompletní vybavení k rybolovu vám zapůjčí.
Další info na http://www.rybniknovy.cz/

Pokladnici najdeš v:

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K105 - Braniborská jeskyně
  Problematická keška, možná ztracena. 3x nenalezena.

  GPS formát 1: 50,5845° N, 14,58944° E
  GPS formát 2: 50° 35,07' N, 14° 35,367' E
  GPS formát 3: 50° 35' 4.2" N, 14° 35' 22" E
  bližší popis
 • K107 - Hrad Jestřebí
  GPS formát 1: 50,61194° N, 14,57986° E
  GPS formát 2: 50° 36,717' N, 14° 34,792' E
  GPS formát 3: 50° 36' 42.999" N, 14° 34' 47.5" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Hrad Jestřebí
Hrad Jestřebí
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42