Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Proč podniknout tento výlet?
Rozsáhlý lesní komplex mezi Klánovicemi, Újezdem nad Lesy a Úvaly, to je Klánovický les. Ve středověku byl les oblíbeným místem loupežníků, kteří přepadávali kupce putující z Prahy do Českého Brodu a Kolína. Najdete zde velký počet lesních cest a pěšinek, které dávají možnost se zde procházet nekonečně dlouho.

Popis trasy výletu:
V Klánovicích kde začíná tato výletní trasa si můžete prohlédnout kostel Nanebevzetí panny Marie s apsidou a zvoničkou.
Výchozím bodem je železniční stanice Praha – Klánovice, odkud se vydáte po zelené značce, která vede nejprve východním směrem a vzápětí uhýbá na jih podél silnice. Po necelých 500 m odbočíte vlevo a směřujete rovně do jihovýchodní části přírodní rezervace Klánovického lesa.
V Klánovickém lese najdete mnoho druhů ptactva a menších savců, z lesních porostů jsou to smrky, duby, modříny a borovice.
Přibližně po 3 km dojdete do části zvané Vidrholec, tady zelená značka uhýbá vlevo a vy jdete opět po rovině až do severovýchodní části zvané Cyrilov. Společně s červenou značkou podejdete železniční trať a po zelené dojdete k rozcestí Pěticestí. Po cca 1,5 km zelená zahýbá ostře vlevo. Několika zatáčkami dojdete k části Cyrilov. Odtud vás zelená značka provede uličkami jižní části Klánovic.
Po necelém kilometru, za koncem zástavby, dojdete k rozcestí u samoty Nové Dvory. Pokračujte tentokrát po modré značce do přírodní rezervace zvané Blatov. Cesta vede dvěmi většími zákrutami, přejdete silnici u části zvané Xaverov a vstoupíte do Xaverovského háje.
Xaverovský háj čítá téměř 100 hektarů zalesněné plochy, potkat zde můžete bažanty, zajíce. I srnci tu rovněž nejsou žádnou vzácností, při troše štěstí lze spatřit lišku, kunu lesní nebo lasici kolčavu či hranostaje.
Značka vás povede k jižnímu okraji háje až k rozcestí, kde odbočíte po žluté značce vpravo. Přejděte most přes silnici, a za ním se dejte jižně vedle rychlostní komunikace. Cesta se po 500 m stáčí vpravo k Počernickému rybníku.
Počernický rybník je se svým přilehlým územím od roku 1988 chráněným přírodním výtvorem. Hnízdiště zde díky mokřadním porostům má například labuť velká, ledňáček říční, moudivláček lužní, potápka roháč, lyska černá, různé druhy kachen a další.
Po žluté značce podél rybníka dojdete k zámku v Dolní Počernicích. Jednopatrový dvoukřídlý zámek s renesančními klenbami v přízemí, je veřejnosti nepřístupný. Projít však můžete rozsáhlý park kolem zámku.
Železniční zastávku odkud se můžete vrátit zpět do Klánovic, najdete 500 m západně od zámku.
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Klánovice → Vidrholec → Pěticestí → Cyrilov → Klánovice → Blatov → Xaverovský háj → Dolní Počernice

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K085 - Vidrholec
  GPS formát 1: 50,09° N, 14,7072° E
  GPS formát 2: 50° 5,4' N, 14° 42,432' E
  GPS formát 3: 50° 5' 23.986" N, 14° 42' 25.915" E
  bližší popis
 • K086 - Xaverovský háj
  GPS formát 1: 50,09588° N, 14,61663° E
  GPS formát 2: 50° 5,753' N, 14° 36,998' E
  GPS formát 3: 50° 5' 45.183" N, 14° 36' 59.883" E
  bližší popis
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42