Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Kolem Lánské obory k pramenům Klíčaly
Výlet Karlštejnsko - KřivoklátskoKolem Lánské obory k pramenům Klíčaly
Pěší výlet 17,05 km
Doba výletu 4:00 hod
Proč podniknout tento výlet?
Lánská pahorkatina se rozkládá na sever od Berounky a je součástí Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Mírně zvlněný terén je rozčleněn údolími a skrývá v sobě mnoho přírodních i historických zajímavostí. Procházka hlubokým lesem s návštěvou pamětihodností bude jistě příjemným zpestřením volného času.

Popis trasy výletu:
Výletní trasa začíná v obci Lány. Nejstarší písemná zmínka o Lánech je z r. 1392 a říká, že byly zemanským sídlem s tvrzí. Mezi významné vlastníky patřil císař Rudolf II., Schwarzenberkové nebo šlechtický rod Valdštejnů. Právě Rudolf II. nechal na místě původní tvrze postavit lovecký zámeček v renesančním stylu, který byl užíván jako letohrádek při císařově pobytu ve zdejších lesích. Se zámeckou budovou je na východní straně v 1. patře spojena rokoková kaple. Lány jsou známé především tím, že slouží pro reprezentační účely a letní sídlo hlavy státu. Zámek je pro veřejnost uzavřený, projít si můžete v návštevních hodinách park kolem zámku.
Od rozcestníku půjdete po žluté značce západním směrem nejprve po silnici, poté za křižovatkou zamíříte do lesa. Vlevo se rozkládá Lánská obora založena rodem Valdštejnů. Vznikla tak největší obora v zemi, která byla později rozdělena na dvě menší, Lánská obora s revíry Lány a Ploskov pro zvěř vysokou a Řevničovská obora pro zvěř černou. V oboře je řada pamětihodných míst, např. rozvaliny hradu Jivna, Červená mýtina s Dohodovým dubem pod kterým prezident T.G. Masaryk sjednal s jugoslávkým králem Alexanderem I. Malou dohodu. Oboru můžete projít pouze po přístupněné stezce, ostatní část je uzavřena kvůli ochraně přírody.
Sledujte stále žlutou značku, která přibližně 2 km vede souběžně s nedalekým okrajem lesa. Přejdete silnici za kterou se cesta stáčí vlevo. Hlubokým lesem s občasnými křižovatkami dojdete na křižovatku značených cest od které se vydejte vpravo spolu se zelenou značkou. Až dojdete k Pilské hájovně, stojící v blízkosti stejnojmenného rybníka, zahněte vlevo a pokračujte po úzkém výběžku lesa. Na konci lesa narazíte na Leontýnský potok, značka vás poté povede proti jeho proudu krásným údolím s názvem První luh až k rybníčku Dolní Kracle. Přejděte potok, zprava obejdete rybník až po chvilce narazíte na silnici, kterou přejděte a po žluté značce zprava obejdete rybníček Horní Kracle. Následuje kratší úsek k silnici, kde na rozcestníku odbočte vlevo na modrou značku. Zanedlouho dojdete k okraji přírodní rezervace Prameny Klíčavy.
Přírodní rezervace je vyhlášena za účelem ochrany zachovalých lužních olšin, mokřadních společenství trav a bylin, rašeliniš a živočišných druhů.
Modrá značka vás povede částí rezervace a jeho rozlehlým lesem. Až dojdete k místu kde se napojuje červená značka, jděte po ní kousek rovně až se napojí zelená značka.
Zelená značka vás dovede k obci Lužná u Rakovníka.
Obec s monumentální obdélníkovou návsí, téměř náměstí, si svůj charakter zachovalo dodnes. Statky na obvodě mají štítovou orientaci do návesního prostoru v jehož prostoru je situován kostel sv. Barbory s omítanou jednolodní stavbou se dvěma poli.
V bývalém lokomotivním depu, které leží asi 3 minuty chůze od vlakové zastávky Lužná u Rakovníka je vybudováno železniční muzeum Českých drah. Nalezneme zde především parní lokomotivy různých řad, motorové lokomotivy, motorové vozy a dále historické osobní i nákladní vozy. Lze si prohlédnout také služební vozy a zástupce restauračních a poštovních vozů. Součástí expozic je rovněž úzkorozchodná dráha o rozchodu 800mm, která láká návštěvníky k vyhlídkové jízdě.
Z Lužné se do Lán můžete vrátit autobusovou nebo vlakovou dopravou.
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Lány → Pilský rybník → Prameny Klíčavy → Rybník Kracle → Železniční muzeum Lužná u Rakovníka

Pokladnici najdeš v:

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Schránky umístěné na této trase:
 • K015 - Dolní Kracle
  GPS formát 1: 50,13669° N, 13,85222° E
  GPS formát 2: 50° 8,202' N, 13° 51,133' E
  GPS formát 3: 50° 8' 12.097" N, 13° 51' 8.01" E
  bližší popis
 • K016 - Pilský rybník
  GPS formát 1: 50,11917° N, 13,87878° E
  GPS formát 2: 50° 7,15' N, 13° 52,727' E
  GPS formát 3: 50° 7' 9.018" N, 13° 52' 43.601" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Zámek Lány
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42