Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Proč podniknout tento výlet?
Trasa kolem řeky Jizery to je nádherná příroda a průzračná voda, ve které je možno pokud tomu denní teploty dovolí se vykoupat. Průzračná voda Jizery patří mezi nejčistší v republice a je velice dobře zarybněna.

Popis trasy výletu:
Výletní trasa začíná ve městě Semily. Již ve 12. století tu byla založena osada, první zmínka o ní je z roku 1352. V 15. století byla osada povýšena na městečko. V období středověku se v okolí města těžila železná a měděná ruda. Ve městě si můžete prohlédnout pseudorománský kostel sv. Petra a Pavla z let 1908-11, budovu městské radnice z konce 19. století, kostel sv. Jana Křtitele z roku 1723, nebo mariánský sloup z roku 1738. V městském muzeu je přístupná expozice věnovaná osobnostem Semilska a písmáckým tradicím Podkrkonoší.
Na trasu se vydáte z náměstí po červené značce do místní části Bítouchov. Zde začíná naučná stezka Údolí Jizery, vedoucí do Podspálova. Po cestě minete zvoničku a zanedlouho dorazíte k začátku Riegrovy stezky. Pokračujte po okraji lesa na začátek kaňonovitého údolí, zakrátko vstoupíte na 77 m dlouhou galerie vytesanou do skály. Soutěska je v těchto místech široká jen 15 - 20 m. Zajímavostí tohoto místa je, že bylo v původních projektech o mnoho užší a dalo se dokonce mezi protilehlými skalami přeskočit. Při povodních se tu, ale hromadilo dřevo a tak ji dal továrník Smitt rozšířit na dnešních 15 - 20 metrů.
Trasa dále vede kolem jezu, kde voda vtéká do 1 300 metrů dlouhého tunelu, který je vylámaný ve skále a vede do elektrárny v Podspálově. Hydroelektrárna byla vybudovaná v roce 1921 až 1926, patří mezi naše cenné technické památky a dodnes je funknčí.
Za skálou U Lva vystoupejte serpentinami na Böhmovu vyhlídku. Najdete zde odpočívadlo se zastřešeným stolem a lavičkami. Z vyhlídky se otevírá krásný pohled na Krkavčí skálu na protilehlém břehu a na balvanité údolí řeky Jizery. Je odtud také výhled na unikátní úsek železniční tratě Pardubice - Liberec, který divoký terén překonává čtyřmi tunely.
Sestupte z vyhlídky zpět k řece a jděte zmiňovaným 12 m dlouhým tunelem. V zimním měsících se na jeho stěnách tvoří krásné krápníky. Minete studánku Antala Staška a po chvíli dorazíte k soutoku Jizery a Kamenice v Podspálově.
Z Podspálova, stále po červené značce, půjdete podél Jizery až do Železného Brodu. V Železném Brodě si můžete projít poznávací okruh památkové rezervace Trávníky. Cesta vás provede mezi starými dřevěnými domky, jimž sice již doškové střechy chybějí, ale typická malá okénka a přilehlé zahrádky většinou zůstaly původní. Nebo můžete navštívit městské muzeum, jejíž jedna jexpozice je orientována na vývoj železnobrodského sklářství a druhá národopisná expozice je umístěna v největší železnobrodské roubené stavbě z roku 1807 zvané Běliště. Každá z devíti světnic je zaměřena na určitou oblast historie Železného Brodu a nejbližšího okolí.
Zpátky do Semil se vydejte po modré značce stoupající z centra města místní částí Brodec. Na křižovatce značených cest odbočte po žluté značce. Cesta vede obcemi Pelechov a Proseč, za kterou se spojíte se zelenou značkou a obě vás dovedou po silnici směr Semily. Po cca 500 m dojdete k zelené odbočce vedoucí na Krkavčí skálu. Tento skalní útvar tyčící se ve výšce 100 m nad údolím Jizery poskytuje monumentální výhled do hlubin pod sebou a na část města Semily a údolní zákruty Jizery směrem ke Spálovu. Kdysi byl přístup na tuto monumentální skálu byl hodně obtížný a proto se semilský Okrašlovací spolek rozhodl zpřístupnit, upravit a řádně označit toto místo.
Z vyhlídky se vraťte na začátek odbočky a tentokrát pokračujte po žluté značce nejprve po silnici a poté lesem do místní části Letná a dále do Semil.
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Semily → Bítouchov → Böhmova vyhlídka → Podspálov → Železný Brod → Proseč → Krkavčí skála → Semily

Pokladnici najdeš v:

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K075 - Ve svahu řeky Jizery
  Problematická keška, možná ztracena. 4x nenalezena.

  GPS formát 1: 50,6213° N, 15,30285° E
  GPS formát 2: 50° 37,278' N, 15° 18,171' E
  GPS formát 3: 50° 37' 16.68" N, 15° 18' 10.26" E
  bližší popis
 • K076 - U buku
  GPS formát 1: 50,61967° N, 15,30265° E
  GPS formát 2: 50° 37,18' N, 15° 18,159' E
  GPS formát 3: 50° 37' 10.8" N, 15° 18' 9.54" E
  bližší popis
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42