Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Proč podniknout tento výlet?
Řeka Ohře je řekou spíše meandrující a lučinatého charakteru. Mezi Libochovicemi a Budyní nad Ohří protéká rovinatým krajem a je tak ideální pro nenáročnou a příjemnou procházku. Její nejzajímavější odbočkou je právě Malá Ohře.

Popis trasy výletu:
Na trasu vyrážíte z města Libochovice. Město leží převážně na pravém břehu řeky Ohře a jeho nejvýznamnějšími majiteli byl rod Lobkowiczů. Na místě starší gotické tvrze nechal Jan Lobkowicz vystavět renesanční zámek, který byl později barokně upraven. Z interiérů je nejzajímavější Saturnův sál, který do výšky zabírá celá dvě patra zámku. Sál byl využíván pro slavnostní příležitosti, které život na zámku obnášel, a jeho původní funkce zůstala zachována dodnes. Další pokoje jsou stylizovány tak, aby přiblížily dobový život na zámku. Další zajímavostí je sbírka zámeckých kachlových kamen, kterých se dochovalo celkem osm. Na zámku můžete také navštívit expozici významného českého vědce Jana Evangellisty Purkyně, který se zde narodil. Zámek obklopuje okrasná francouzská zahrada a anglický park, dílo zahradníka Jana Tulipána. Zastavení u fontánky či posezení pod vzrostlými stromy ve společnosti procházejících se pávů, vám jistě zpříjemní návštěvu zámku.
V centru města kam vás dovede od železniční zastávky modrá značka můžete vidět barokně přestavěný kostel Všech svatých s bohatou štukovou výzdobou.
Z náměstí společně s červenou značkou přejdete Ohři a za ní se dejte vlevo zase po červené. Dojdete na úpatí protáhlého kopce podél něhož protéká Malá Ohře. Jdete po jejím toku sledujíc červenou značku až k přírodní rezervaci Myslivna. Důvodem ochrany je souvislý komplex mokřadů, lužních lesů, a svahových pramenišť v nivě dolní Ohře. Odbočíte vpravo a lesem zamíříte ke Kostelci nad Ohří.
Na výšině ve východní části obce stojí barokní kostel sv. Petra a Pavla se vzácnou soškou Panny Marie Ochranitelky. Po červené značce pokračujte z Kostelce severním směrem, po cca 500 m překročíte Malou Ohři, za kterou začíná Budyňský les. Půjdete necelý kilometr po jeho okraji, poté po značce do lesa. Listnatým lesem dojdete až na okraj Budyně nad Ohří, kde červená značka uhývá vlevo do centra města.
Na místě dnešního města bývalo slovanské sídliště. Ve 13. století započala stavba vodního hradu, který byl majiteli rodu Zajíců v 16. stol. přestavěn na renesanční zámek. V této době se zámek stal hostitelem slavných humanistů a alchymistů, z nichž nejznámější byl Tycho de Brahe. V zámku si můžete prohlédnout Jandovo muzeum. Vedle střelných zbraní, trofejí z poznávacích cest bývalých majitelů hradu, archeologických vykopávek z období 3tis. let p.n.l. si zde můžete prohlédnout také alchymistickou dílnu, která je instalována v prostorách, kde se alchymistické i jiné pokusy v 16. stol. prováděly. V tomtéž století byl na Budyňský hrad dovezen Janem Zajícem nilský krokodýl, jehož vycpaninu můžete v muzeu také vidět. Z další řady památek v Budyni stojí za shlédnutí barokně upravený kostel sv. Václava nebo barokní most se sochami z konce 18. století.
Na východním okraji obce najdete vlakovou stanici, ze které se můžete vrátit zpět do výchozího místa.

Pověsti k tomuto výletu:
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Libochovice → Myslivna → Kostelec nad Ohří → Budyně nad Ohří

Pokladnici najdeš v:

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Schránky umístěné na této trase:
 • K091 - V rezervaci Myslivna
  GPS formát 1: 50,39549° N, 14,07498° E
  GPS formát 2: 50° 23,729' N, 14° 4,499' E
  GPS formát 3: 50° 23' 43.747" N, 14° 4' 29.93" E
  bližší popis
 • K092 - Pod mostem
  GPS formát 1: 50,39887° N, 14,09312° E
  GPS formát 2: 50° 23,932' N, 14° 5,587' E
  GPS formát 3: 50° 23' 55.917" N, 14° 5' 35.214" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Zámek Libochovice
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42