Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Proč podniknout tento výlet?
V okolních údolích hradu Trosky se skrývají údajně nejkrásnější rybníky CHKO Český ráj. Úzká údolí, strmé svahy nebo dokonce skalní stěny, vystupující přímo z vodní hladiny. Přírodní rezervace a památky jsou na malé ploše v těsné blízkosti hradu. Projděte si touto malebnou přírodnou na této výletní trase.

Popis trasy výletu:
Z obce Mladějov, kde začíná tato výletní trasa se vydejte lesní cestou po červené značce k rozcestí Dolní mlýn, kde se na křižovatce lesních cest stýkají čtyři údolí. V dřívějších dobách zde stával mlýn, později pila a také Vyskočilův hostinec. Na rozcestí vyměňte červenou značku za zelenou směrem na obec Křenovy. Vcházíte po přírodních kamenných schodech do údolí. Jde o přírodní rezervaci Podtrosecké údolí, nejrozlehlejší oblast mokřadních biotopů v Českém ráji. Leží zde soustava rybníků a v okolních skalních kaňonech vodní toky potoků.
Z Křenova pokračujte společně s modrou značkou otevřenou krajinou po asfaltové silnici k veřejnému tábořišti Svitačka. Od tábořiště vás červená značka dovede až k hradu Trosky.
Symbol Českého ráje hrad Trosky tyčící se na dvou dominantních čedičových sousoších byl na konci 14. století vystavěn Čeňkem z Vartemberka. Oba vrcholy byly využity jako hradní věže. Na vyšší a štíhlejší s názvem Panna se tyčila vysoká, obdélníková věž. Na nižší a rozložitější, zvané Baba, stála pětiboká věž. Hrad byl několikrát obléhán, ale většinou nedobyt. Několikrát změnil svého majitele až konfiskací jej na delší dobu získal Albert z Valdštejna. Trosky začaly postupně chátrat, jen za třicetileté války sloužily jako pevnost, kde se střídali císařští a Švédové. V roce 1648 hrad vyhořel a nebyl již nikdy obnoven. Romantická a tajuplná zřícenina se až v 19. stol. znovu stala cílem návštěv a oprav.
V podhradí hradu Trosky se nachází skalní městečko Apolena a jeskyně Sklepy (cca 600 metrů jihovýchodně od hradu), která však byla uvnitř opatřena mříží.
Po prohlídce se jděte po červené značce směr Svitačka-tábořiště. Stále se držte červené, která vás dovede ke známému rozcestí Dolní Mlýn. Odtud je do Mladějova 1,5 km.Pověsti k tomuto výletu:
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Mladějov → Dolní Mlýn → Křenovy → Svitačka → Trosky → Svitačka → Dolní Mlýn → Mladějov

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K056 - Rozcestí Dolní Mlýn
  GPS formát 1: 50,49451° N, 15,2229° E
  GPS formát 2: 50° 29,671' N, 15° 13,374' E
  GPS formát 3: 50° 29' 40.247" N, 15° 13' 22.433" E
  bližší popis
 • K055 - U pomníku
  GPS formát 1: 50,51211° N, 15,22683° E
  GPS formát 2: 50° 30,726' N, 15° 13,61' E
  GPS formát 3: 50° 30' 43.579" N, 15° 13' 36.593" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Trosky
Trosky 2
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42