Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Proč podniknout tento výlet?
Doksy a Máchovo jezero jsou nazývány srdcem Máchova kraje. Romantická krajina láká svými tajemnými roklemi, skalními útvary i odpočinkem u vody a také několika zříceninami středověkých hradů. My se na této výletní cestě vydáme na královský gotický hrad Bezděz.
Cestu je možné částečně podniknout na kole. Trasa je sjízdná až na úsek přímo k hradu, zde by jste museli tlačit nebo zamknout kolo pod kopcem :-)
Vydáte-li se na výlet za pěkného počasí, určitě využijte oblíbené písečné pláže u Máchova jezera nebo se po jezeře svezte zapůjčenou loďkou či na motorové lodi. Místa kolem jezera nabízí spoustu sportovního vyžití.

Popis trasy výletu:
Výchozím bodem této trasy je železniční zastávka Doksy. Vydejte se po červené značce k rozcestí Máchovo jezero, odkud jděte stále po červené, směr hrad Bezděz.
Vznik Doks se datuje do druhé poloviny 13. stol. Velký význam pro rozvoj města měl císař Karel IV., který dal Doksům významná městská privilegia a v roce 1367 nechal založit Velký rybník - dnešní Máchovo jezero.
Dominantou města je náměstí s mariánským sousoším ze 17. stol. a kostel sv. Bartoloměje z r. 1638 se vzácnou kopií sošky Panny Marie Montserratské, tzv. Černé Madony. Pod náměstím se nachází původně renesanční zámek, upravený do dnešní podoby v 19. stol., který je veřejnosti nepřístupný.
Nejstarší dům v Doksech, tzv. Hospitálek byl postaven v roce 1669 a původně sloužil jako chudobinec a sirotčinec. Dnes se v něm nachází muzeum Karla Hynka Máchy. Romantický básník si zdejší kraj velmi oblíbil a díky jeho básni Máj nese od roku 1961 kraj i Velký rybník jeho jméno – Máchův kraj a Máchovo jezero.
Nejvíc jsou Doksy známy právě díky Máchovo jezeru. Z vodní plochy vystupují dva malé ostrůvky - Kachní ostrov a Myší zámek se zbytky tvrze z 15. stol. Na oba je, ale vstup zakázán.
Z náměstí dojdete k železničnímu podjezdu, za kterým značka uhýbá vpravo podél kolejí k hřbitovu, za nímž se koleje a značená cesta oddělují. Stále se držte červené značky vedoucí kolem turistické ubytovny Poslův mlýn, u které vejdete do smíšeného lesa. K rozcestí Hájovna – Malý Bezděz mírněji stoupáte, od hájovny se převýšení zvyšuje, až vystoupáte bukovým lesem k rozcestí Bezděz pod hradem. Od rozcestí na vás čeká cca 500 m prudšího stoupání až k bráně hradu Bezděz.

Hrad Bezděz je nazýván králem hradů a patří mezi naše nejzajímavější hrady. Jako jeden z mála se dochoval v původní, čisté podobě. Byl vystavěn v letech 1250 – 1278 za vlády českého krále Přemysla Otakara II. a je typickým představitelem vyspělé rané gotiky. Hrad má silně protáhlý půdorys, táhnoucí se podél hřbetu hory, na níž stojí. Na samém vrcholu stojí hlavní okrouhlá 34 metrů vysoká věž, střežící nejen celý Bezděz, ale i vstup z hradu dolního, západně od věže, do hradu horního, vlastního sídla panovníkova na východ od věže.
Panovníkem byl hrad určen jako správní centrum rozsáhlého královského panství a k jeho ochraně, jakož i k ochraně významné obchodní cesty vedoucí do Mělníka okolo Bezdězu dále do Žitavy.
Podél přístupové cesty k hradu vede křížová cesta s 15-ti barokními kapličkami ze 17. století.
Pro návštěvníky je přístupný pouze areál původního horního hradu – do nějž patří významná raně gotická kaple s křížovou klenbou ze 13. stol., ve které probíhali bohoslužby a která se později díky uložené kopii Černé Madony montserratské stala místem poutníků. Dále je to starý královský a purkrabský palác. Královský palác sloužil jako obydlí panovníka, čemuž odpovídá délka prostor, která je téměř dvojnásobná oproti ostatním obytným částem hradu. Purkrabský palác byl sídlem purkrabího, správce hradu v době královy nepřítomnosti.
Kolem hradní cisterny na vodu se dostanete ke zmíněné hradní 34 m vysoké Čertově věži. Věž nabízí krásný kruhový výhled do dalekého okolí, kdy za jasného počasí je vidět téměř čtvrtina Čech.
Přístupná je také velká část zachovalých hradebních zdí.
Poté co si na hradě vše prohlédnete, sestupte stejnou cestou k rozcestí pod hradem. Z rozcestí po červené značce dojdete do vesničky Bezděz, zde se napojte na modrou značku. Značka vede po silnici a dovede vás do vlakové zastávky Bezděz, ze které se můžete vrátit do Doks.

Pověsti k tomuto výletu:
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Doksy → Hájovna Malý Bezděz → Bezděz

Zpestření na trase:
Plavba lodí po Máchově jezeře
V letní turistické sezoně je zajištěna pravidelná lodní doprava se čtyřmi zastávkami, které spojují Doksy se Starými Splavy, s chatovou oblastí pod vrchem Borný a s Valdštejnskou zastávkou na poloostrově Klůček.
Informace o odjezdu lodí najdete na webu:
http://www.regatamachovojezero.cz/

Pokladnici najdeš v:

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K099 - U hájovny
  GPS formát 1: 50,54128° N, 14,70642° E
  GPS formát 2: 50° 32,477' N, 14° 42,385' E
  GPS formát 3: 50° 32' 28.6" N, 14° 42' 23.1" E
  bližší popis
 • K100 - Od hradu u kapličky
  GPS formát 1: 50,5385° N, 14,72192° E
  GPS formát 2: 50° 32,31' N, 14° 43,315' E
  GPS formát 3: 50° 32' 18.6" N, 14° 43' 18.9" E
  bližší popis
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42