Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Proč podniknout tento výlet?
Na rozhraní českého ráje a podkrkonoší se nachází zřícenina gotického hradu Bradlec. Místo pro stavbu hradu bylo vybráno na skalním ostrohu což umožňovalo dobrý přehled po celé krajině. Okolí hradu Bradlce bylo roku 1992 vyhlášeno přírodní rezervací pro jedinečnost svého ekosystému.

Popis trasy výletu:
Město Jičín ve kterém začíná tato výletní trasa je bohaté svou historií. Původní sídlo vzniklo kolem roku 1300 v místech dnešního Starého Města. V minulosti bylo město chráněno hradbami se zesílenými baštami a obklopeno příkopem. Největší rozmach město zažilo za vlády Albrechta z Valdštejna, který z něj učinil centrum svého panství. Albrecht dal Jičín velkoryse přestavět a dokonce zde razil vlastní mince. Do dnešní doby si město zachovalo historický ráz a jeho návštěva zanechá nezapomenutelný zážitek. Historické centrum města tvoří náměstí, které je ze všech stran lemováno podloubím.
Jičín je znám pohádkami o loupežníku Rumcajsovi, Cipískovi a Mance. Proto si nenechte ujít návštěvu Rumcajsovy domácnosti z doby, kdy ještě nebyl slavným pohádkovým loupežníkem, ale počestným jičínským řemeslníkem. Najdete zde ševcovskou dílnu, hernu pro děti, Mančinu bylinkovou zahrádku a Cipískovu ZOO.
Na náměstí se pak v prostorách Valdštejnského paláce nachází regionální muzeum, jež se profiluje jako "Muzeum hry", tzn. že návštěva muzea má být pro návštěvníka hrou objevování informací, hrou vnímání, hrou poznání. Návštěvnický okruh probíhá v osmi sálech zaměřených tematicky na archeologii, středověk, Albrechta z Valdštejna, feudalismus, národní obrození, období 1866 - 1918, 1918 - 1945 a přírodu regionu. Zajímavý je i salonek připomínající diplomatická protinapoleonská jednání Ruska, Pruska a Rakouska v r. 1813. V muzejní herně zase můžete sestavit z jednotlivých fragmentů dámské kostýmy odpovídající obdobím osmi sálů nebo sehrát loutkové divadlo.
Navštívit v Jičíně můžete také muzeum přírody. To je zaměřené na poznávání přírody Prachovských skal, Českého ráje a Jíčínska. Kromě stálých expozic jsou několikrát do roka pořádány zajímavé akce pro děti a jejich rodiče.
Hned vedle zámku a kostela sv. Jakuba na Valdštejnově náměstí je Valdická brána, která je pozůstatkem městských hradeb a to je výchozí bod této trasy.
Od brány se vydejte severovýchodně po červené značce, která vede lipovou alejí vedle silnice k Libosadu a následně po silnici do Valdic a Těšína. Tady odbočte po modré značce vpravo sledujíc silnici. U okraje lesa po značce opustíte silničku a dvakrát zkrátíte její ohyb.
Dojdete do osady Újezdec, kde odbočte vlevo. Nejprve půjdete po louce, poté strměji vzhůru lesem ke zřícenině hradu Bradlec.
Hrad Bradlec byl již od svého počátku pevný a obtížně dobyvatelný, založen někdy na konci 13. století v té době poměrně mocným rodem Markvarticů. Své jméno dostal od bradla, na kterém byl postaven. Je to dvacet metrů vysoká skála, skalní ostroh či bradlo, jak se dřív užívalo. Z horního hradu zůstalo několik dodnes pevných zdí. V jihozápadní části jsou patrné zbytky čtyřhranné věže, do které se chodilo vysokými dveřmi s klenutím z pískovcových kamenů. To je "brána", kterou uvidíte když k hradu přijdete. Vnitřek věže byl dřevěný a z otvorů ve zdech, kde byly uchyceny trámy je vidět, že věž byla dvoupatrová. V přízemí věže byly sklepy a v prvním patře obytné místnosti. Celé druhé patro zabíraly reprezentační prostory. Od věže po celém vrcholu hřebenu stála zeď, tvořená velikými pískovcovými bloky, zakončena malou věžičkou, která doslova visí nad svahem. Zeď i věžička patří k těm zachovalým částem hradu. Hrad měl jak to tak bývá měl několik majitelů. Tím posledním byl Vilému Trčko z Lípy, který v roce 1569 zemřel a od té doby zůstal hrad neobydlen a začal chátrat.
Pokud jste si zříceninu prohlédli vydejte se po modré značce k rozcestí, na kterém odbočte na zelenou značku vlevo. Místy vás čeká prudší klesání až potoku Ploužnice, podél kterého zanedlouho dojdete k okraji obce Bradlecká Lhota. V obci odbočte vpravo a nejprve otevřeným terénem, následně lesem po necelém kilometru dojdete na rozcestí ze kterého se vydejte po červené značce až k silničce, která vás dovede do městečka Železnice.
Železnice je malé městečko s dlouhou historií jež je doložená již od roku 1318. Název městečka, kde stávala podle některých pramenů tvrz pánů z Isenburka, má bezpochyby souvislost se železem. Nalezeny zde byly hutní jámy s dřevěným uhlím, vypalovaným železitým pískovcem a na polích táhnoucích se směrem k Železnici byly objeveny kusy železné strusky. To vše nasvědčuje provozování primitivního železářství. Roku byla Železnice 1599 povýšena na město. Po velkém požáru roku 1826 byla přestavěna v empírovém slohu, včetně radnice. Díky tomu bylo historické jádro Železnice prohlášeno v roce 1990 Městskou památkovou zónou. Za zhlédnutí zde stojí původní románský kostel sv. Jana Křtitele z počátku 13. století, který byl v letech 1727 - 1731 barokně přestavěn a vysvěcen jako kostel sv. Jiljí. V Železnici můžete také navštívit Vlastivědné muzeum s několika stálými expozicemi. V sousední roubené chalupě, která je ukázkou původní zástavby z 18. století, zase naleznete dobově zařízený interiér (tkalcovský stav, černá kuchyně,…).
Z centra městečka se stále držte červené značky k obci Těšín, od které vede krátká obdočka na vrchol Železného vrchu. Ve středověku na jeho vrchu stál dřevěný hrad ze kterého se do dnešních dnů dochovaly pouze příkopy a val, který je bohužel poškozen lámáním kamene. Vrch byl i strategickým bodem bitvy Prusko rakouské války roku 1866 u Jičína. Z jeho vrcholu je krásný výhled na Železnici, Bradlec, Tábor, Prachovské skály a Jičín.
Zpět do výchozího bodu této trasy se dostanete po návratu k odbočce a po červené značce po hlavní silnici.

Pověsti k tomuto výletu:
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Jičín → Valdice → Újezdec → Bradlec → Bradlecká Lhota → Železnice → Železný → Valdice → Jičín

Zpestření na trase:

Jinolické rybníky
Oborský rybník s rozlohou 11,4 ha je největší a nejvyhledávanější. Má písčitou i travnatou pláž a písčité dno a proto je vhodný ke koupání i provozování různých vodních sportů.

Rybník Němeček (5,2 ha) rovněž umožňuje koupání (zejména u hráze). U obou rybníků jsou veřejná tábořiště, autokempy, chatové osady, převlékárny, Němečeksprchy, stánky s občerstvením, možnost parkování.

Nejmenším z rybníků je rybník se záhadným jménem Vražda (2,1 ha). K rekreaci se nevyužívá a je vyhlášen přírodní památkou. Jinolické rybníky jsou vyhledávaným místem pro návštěvníky Českého ráje a okolí.

Pokladnici najdeš v:

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Ubytování přátelské dětem a rodině:

Schránky umístěné na této trase:
 • K069 - U Černé Borovice
  Problematická keška, možná ztracena. 5x nenalezena.

  GPS formát 1: 50,44837° N, 15,37745° E
  GPS formát 2: 50° 26,902' N, 15° 22,647' E
  GPS formát 3: 50° 26' 54.147" N, 15° 22' 38.805" E
  bližší popis
 • K070 - Rozcestník Ranč na Kamenci
  Problematická keška, možná ztracena. 3x nenalezena.

  GPS formát 1: 50,48534° N, 15,38425° E
  GPS formát 2: 50° 29,121' N, 15° 23,055' E
  GPS formát 3: 50° 29' 7.238" N, 15° 23' 3.297" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Bradlec
Bradlec 2
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42