Nejsi přihlášen! přihlásit | registrovat | zaslání hesla
 
Není nad to, si dobře vybrrrat! Někteří frrajeři ani nepotřebují mapu a vyrrráží jen tak s GPS. Až si sbalíš batoh, klikni na jeho ikonu, ať si vytiskneš vše co potřebuješ do svého cestovatelského deníku.

Detail výletu

Okolím Mnichova Hradiště
Výlet Český rájOkolím Mnichova Hradiště
Pěší výlet 14,60 km
Doba výletu 3:00 hod
Proč podniknout tento výlet?
Mnichovo Hradiště má překrásné okolí, které přímo vyzývá k zajímavým výletům. Ne nadarmo se o Mnichovu Hradišti říká vstupní brána do Českého ráje. Tak pojďte s námi vstoupit do romantické krajiny se zajímavými místy a historií.

Popis trasy výletu:
Výchozím bodem této trasy je město Mnichovo Hradiště. Kolem roku 1250 bylo město založeno mnichy nedalekého kláštera Hradiště. V letech 1602 až 1621 byl Václavem Budovcem z Budova ve městě postaven renesanční zámek. Přestavba na barokní sídlo začala v roce 1699 a trvala až do roku 1730. Vzniklo zde druhé křídlo a zámek dostal tvar písmene U. Mezi dvěmi souměrnými křídly byla vystavěna hodinová věž. K další větší stavební úpravě došlo v roce 1798, kdy byl dvoupatrový sál přestavěn na divadlo. Nejdéle, až do roku 1945, vlastnil zámek rod Valdštejnů, když jej jako konfiskovaný majetek zakoupil Albrecht z Valdštejna. Při prohlídce si můžete prohlédnout knihovnu, obrazárnu, přijímací sál, dámský salónek, lovecký salónek, italský salónek a další. Další okruh tvoří, zámecké divadlo, třetí okruh je lapidárium. Čtvrtý okruh je speciálně připraven pro děti, které si mohou prohlédnout zámecké prostory s průvodcem v dobovém kostýmu a poslechnout si pohádku.
Ve druhém patře zámku se nachází muzeum. Muzeum nabízí expozici archeologie, staré lékárny, národopisu se vzácnými včelími úly, galerii obrazů místních malířů a především obří model nedalekého skalního útvaru Drábské světničky.
Pokud jste si v Mnichově Hradišti prohlédli vše co vás zajímalo vydejte se z náměstí na trasu.
Po modré značce západním směrem za okrajem města přejděte řeku Jizeru a po silnici dojděte do Kláštera Hradiště nad Jizerou.
V obci na skalnatém ostrohu nad soutokem Zábrdky s Jizerou byl v 2. pol. 12. století založen cisterciácký klášter. Roku 1420 byl zničen husity a na jeho místě nechla Václav Budovec vystavět renesanční zámek, který byl v polovině 19. stol. rodem Valdštejnů přebudován na pivovar. Na druhém nádvoří pivovaru dnes můžete nalézt opěrnou zeď s kryptou a několika románskými okny, pozůstatky původního kláštera. Pokud vás zajímá výroba piva a mnoho dalšího zajímavého z historie pivovaru v Klášteře, rozhodně navštivte exkurzi v tomto pivovaru.
Z Kláštera pokračujte po modré značce na sever. Po cca 3 kilometrech se značka stáčí vpravo ke dvoru Pachoun a dál skoro až ke korytu řeky Jizery. Podél koryta řeky půjdete po značce úsekem na protilehlý břeh Jizery, Mnichovo Hradiště a Mužský až do obce Mohelnice nad Jizerou.
V obci stojí velmi cenný románský kostelíček Panny Marie ze 3 čtvrtiny 12. století. Z rozcestí v Mohelnici zahněte vpravo na zelenou značku, přejděte Jizeru a po značce dojdete do obce Zásadka.
Na ostrohu nad soutokem Jizery a říčky Mohelky můžete objevit tříceninu hrádku Zásadka, který zpustl po požáru koncem 18 stol. Za pozůstatek původní tvrze se považuje severní část lichoběžného půdorysu, kde se zachovaly dvě suterénní místnosti s valenými klenbami, které jsou částečně zasypané. Z pozdějšího renesančního zámku se zachavala kamenná ostění oken a oblouková římsa na vnějších průčelích.
Projděte obcí, následně Sychrovem až do Sychrovské bažantice. Nejvyšším bodem je výrazný zalesněný vrchol Káčov. Káčov je přírodní památka, jejíž předmětem je ochrana vypreparované čedičové žíly. Za vrcholem se vydejte alejí a poté podél klášterní zahrady a zámku zpět do Mnichova Hradiště.
Základní informace k výletu:


Bodový popis trasy:
Mnichovo Hradiště → Klášter Hradiště nad Jizerou → Mohelnice nad Jizerou → Sychrov → Káčov → Mnichovo Hradiště

Pokladnici najdeš v:

Indicii, ubytování a dobrou mňamku najdeš v:

Schránky umístěné na této trase:
 • K135 - U zříceniny Zásadka
  GPS formát 1: 50,55692° N, 14,98181° E
  GPS formát 2: 50° 33,415' N, 14° 58,908' E
  GPS formát 3: 50° 33' 24.9" N, 14° 58' 54.5" E
  bližší popis
 • K183 - U ramene řeky
  GPS formát 1: 50,55° N, 14,96445° E
  GPS formát 2: 50° 33' N, 14° 57,867' E
  GPS formát 3: 50° 32' 60" N, 14° 57' 52.02" E
  bližší popis
Fotky výletu:
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
POKLAD.cz je časově neomezenou hrou, která podporuje cestování rodin s dětmi ve věku 8-15 let. K dnešnímu dni je pro Vás připraveno 53 výletních tras pro půl až celodenní výlety ve Středočeském kraji a Českém Ráji. Na těchto trasách můžete odhalovat tajemství, hledat ukryté kešky či získat putovní dřevěné mince v místech pokladnic. To vše s pomocí připravených map nebo Vašich GPS přístrojů. Bude nám potěšením, pokud se do tohoto projektu zapojí zvídavé ratolesti i ochotní rodiče. Marketingové aktivity projektu jsou spolufinancovány tvůrcem hry a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Kontaktní adresa pro Vaše případné dotazy: poklad@poklad.cz.

Novinky

Papouch Ferda
Papouch Ferda
Hurrrrá na prrrráááázniny! Kdo se kam chystáte suchozemci??
28.6.2013 18:06:51
Poklad.cz
Poklad.cz
Ahoj suchozemci! Velká voda určitě na některých výletních trasách poškodila i skryté poklady. Očekáváme vaše depeše, kde je potřeba sjednat nápravu. DÍKY!
21.6.2013 09:58:14
Papouch Ferda
Papouch Ferda
Posádko, prrrázdniny jsou za dveřmi a to je příležitost vyrrrazit za poklady. Stále je spousta trrras, které zatím nikdo neprrrobádal. Jsem tedy zvědav, kdo je letos "pokoří" :-)
21.6.2013 09:51:47
Papouch Ferda
Papouch Ferda
A pokud některrrá pirrrátská banda vyrrrazí až v neděli 2. 6. tou samou trrrasou, může zažít v železničním muzeu parrrádní oslavu dětského dne. Co tu zažijete, uvidíte? Cesta parrrním vlakem, výstava parrrních a motorrrových lokomotiv, prrrovoz modelového kolejiště, hrrry a soutěže. Prrrostě parrrádní zábava :-)
31.5.2013 19:08:42